دانشگاه شریف ده‌ها دانشجوی معترض را ممنوع‌الورود کرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۲

دانشگاه شریف تعدادی از دانشجویان این دانشگاه را به دانشگاه ممنوع الورود اعلام کرد و شورای صنفی دانشجویان از ممنوع الورود شدن حداقل ۳۳ دانشجو خبر داد.

در روزهای اخیر نیز از ورود تعدادی از دانشجویانی که در تریبون آزاد دانشجویی با حضور مقام‌های دانشگاه سخن گفته بودند، جلوگیری شده بود.

هیات‌رییسه دانشگاه شریف در اطلاعیه‌ای دانشجویان معترض که روز یکشنبه برای اعتراض به تفکیک جنسیتی با نیروهای بسیج درگیر شده بودند را تا «‌اطلاع ثانونی» از ورود به دانشگاه منع کرد.

در این اطلاعیه همچنین آمده «چنانچه مشخص شود افرادی به ضرب و شتم یا فحاشی پرداخته و موجب جراحت دیگران شده‌اند، به صورت موقت از ورود به دانشگاه ممنوع شده و در اولین فرصت به کمیته انضباطی معرفی می‌شوند.»

در همین حال کانال تلگرامی صنفی دانشجویان خبر داد که حراست دانشگاه شریف نام تک‌تک دانشجویانی که قصد ورود به دانشگاه را دارند با صدای بلند اعلام می‌کند تا مجاز بودن ورود او از سوی دیگر اعضای حراست بررسی شود

کانال تلگرامی صنفی دانشجویان خبر داد که تاکنون ۳۳ نفر از دانشجویان دانشگاه شریف ممنوع‌الورود اعلام شده‌اند

این اطلاعیه در حالی صادر شده که به گفته برخی وکلا در مقررات دانشگاه و آیین نامه‌های کمیته‌های انضباطی حکمی مبنی بر ممنوع الورود کردن دانشجویان به دانشگاه وجود ندارد.

روز یکشنبه دانشجویان دانشگاه شریف قصد داشتند که تفکیک جنسیتی در سلف سرویس را بشکنند اما تعدادی از دانشجویان بسیجی صندلی و میزها را مقابل درها و پنجره های دانشگاه شده و مانع آنان شدند.

در نهایت اما دانشجویان این دانشگاه توانستند که وارد سلف سرویس شده و تفکیک جنسیتی را بشکنند.

دانشگاه صنعتی شریف روز یکشنبه نیز اعلام کرده بود: « تعداد معدودی از دانشجویانی که در ارزیابی اولیه انجام شده در ایجاد فضای ناآرام در دانشگاه، نقش داشته‌اند جهت مصلحت دانشگاه و خودشان به صورت موقت از حضور در دانشگاه منع شدند.»

پیش از آن سایت ها خبر داده بودند که محمد ملانوری، دانشجوی دکتری دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف، پس از سخن گفتن در تریبون آزاد با حضور رییس و مقامات دانشگاه ممنوع الورود شده است.

او روز یکشنبه در پی اعتراض و درگیری لفظی با حراست بازداشت و پس از چند ساعت آزاد شد.

دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرده بود که ممنوع الورود شدن دانشجویان«با سخنرانی در تجمع‌های دارای مجوز دانشگاه ارتباطی ندارد.»

روز دهم مهر نیز ماموران امنیتی و لباس‌ شخصی‌ها دانشگاه شریف را به محاصره خود در آوردند و دانشجویانی که قصد خروج از دانشگاه داشتند را هدف تیراندازی قرار دادند.

پس از خیزش سراسری مردمی در ایران صدها دانشجو بازداشت شده‌اند.

با وجود این فشارها اعتراضات دانشجویی همزمان با تداوم خیزش مردم ایران علیه جمهوری اسلامی ادامه دارد و دانشجویان چندین دانشگاه در سراسر کشور از طریق تجمع، اعتصاب و تحصن، و همچنین اقدام علیه تفکیک جنسیتی به ویژه در رستوران‌های دانشگاه، اعتراض خود را علیه حکومت نشان می‌دهند.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید