رییس‌جمهوری اوکراین: روسیه دو هزار پهپاد به ایران سفارش داده است

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۲

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین، با اعلام این که روسیه دو هزار پهپاد به ایران سفارش داده، گفت: «صدای چندش‌آور پهپادهای ایرانی هر شب در آسمان ما شنیده می‌شود.» حملات اخیر روسیه علیه اوکراین به ویژه زیرساخت‌های انرژی این کشور را هدف گرفته است.

زلنسکی روز دوشنبه دوم آبان در کنفرانسی که توسط روزنامه اسرائیلی هاآرتص برگزار شد، گفت: «بر اساس اطلاعات ما، روسیه حدود دو هزار پهپاد انتحاری شاهد ساخت ایران را سفارش داده است».

او تاکید کرد که این سفارش تسلیحاتی پس از شکست‌های روسیه از ابتدای سپتامبر در خاک اوکراین داده شده است.

رییس‌جمهور اوکراین مشخص نکرد که آیا این رقم شامل سفارش جدید می‌شود یا تعداد کل پهپادهای ایرانی خریداری شده توسط مسکو از تهران است، که برخی از آنها پیشتر برای هدف قرار دادن زیرساخت‌های انرژی اوکراین استفاده شده‌اند.

زلنسکی همچنین جمهوری اسلامی را متهم کرد که با ارسال پهپادهای انتحاری به روسیه، با «کمک روسیه به برنامه هسته‌ای ایران» موافقت کرده است. او استدلال کرد: «احتمالاً معنای اتحاد آنها همین است.»

او گفت: «ما هنوز سیستم دفاع هوایی و موشکی مدرن و موثری نداریم که بتواند آسمان ما را ایمن کند. به همین دلیل است که روسیه امیدوار است از ترور در هوا برای جبران خسارات زمینی استفاده کند.»

به گفته رییس‌جمهور اوکراین، پیش از استفاده روسیه از این پهپادها علیه اوکراین، «کارشناسان ایرانی آمده‌اند تا نحوه استفاده از این پهپادها را به روس‌ها آموزش دهند».

زلنسکی گزارش داد که روسیه در هشت ماه تهاجم خود به اوکراین نزدیک به چهار هزار و پانصد موشک علیه اوکراین استفاده کرده است.

او همچنین از آنچه بی‌طرفی اسرائیل در قبال تهاجم روسیه علیه اوکراین خواند انتقاد کرد و ادعا کرد اسرائیل اجازه ایجاد «ائتلاف» بین مسکو و تهران از جمله تحویل پهپادهای ایرانی به ارتش روسیه را داد.

رییس‌جمهور اوکراین خطاب به خبرنگاران اسرائیلی با اشاره به استمدادهای مکرر اوکراین از اسرائیل گفت: «اگر سیاستمداران شما در آن زمان تصمیمی که ما می خواستیم می‌گرفتند، این اتحاد وجود نداشت.»

به گفته او، نزدیکی میان مسکو و تهران در پی «تصمیم (اسرائیل) برای "عدم مزاحمت" کرملین» و حفظ روابط خوب میان اسرائیل و روسیه، پس از الحاق کریمه به خاک روسیه صورت گرفت.

همزمان حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی با تاکید بر این که سال‌هاست ایران با روسیه همکاری دفاعی دارد، درباره استفاده روسیه از پهپادهای شاهد ساخت ایران علیه اوکراین گفت «به مقامات اوکراین گفته‌ایم چنانچه سندی در این خصوص وجود دارد، ارائه کنند».

او با این حال بار دیگر اتحادیه اروپا را تهدید کرد که در تلافی تحریم‌های این اتحادیه در این رابطه علیه تهران، جمهوری اسلامی نیز «اکنون در حال بررسی پاسخ متناسب و متقابل نسبت به این اقدام اتحادیه اروپا» است.

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید