رابرت مالی: من نمی‌توانم از طرف مردم ایران حرف بزنم

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۱

رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا پس از ایجاد موجی از واکنش‌های منفی نسبت به اظهار‌نظرش درباره خیزش سراسری ایرانیان در داخل و خارج از کشور به ایران اینترنشنال گفت که او و دولت ایالات متحده نمی‌توانند ادعای صحبت کردن از جانب معترضان را داشته باشند.

مالی با بیان این مطلب که فقط مردم ایران قادر به انجام چنین کاری هستند، افزود: کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم و از زمان شروع اعتراضات انجام داده‌ایم این است که گام های محکمی برای حمایت از حقوق اساسی مردم ایران برداریم، اطمینان حاصل کنیم که آنها ابزاری برای برقراری ارتباط با خود و جهان خارج دارند، و رژیم و مقام‌های آن را به دلیل اقدام‌های وحشیانه‌اش تحریم کنیم.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران بامداد یکشنبه اول آبان و تنها چند ساعت پس از تجمع بزرگ و بی‌سابقه ایرانیان در برلین در توییتی خیزش سراسری ایرانیان را حامل پیامی به جمهوری اسلامی برای رعایت حقوق بشر دانسته بود.

نازنین بنیادی بازیگر ایرانی‌-‌ بریتانیایی در واکنش به این موضع‌گیری مالی، روز یکشنبه در توییتی نوشت: «واضح است که معترضان در ایران فقط برای احترام به کرامت و حقوق بشر از سوی دولتشان تظاهرات نمی‌کنند. آنان می‌گویند مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر جمهوری اسلامی.»

مسیح علینژاد روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان نیز خواهان کناره‌گیری مالی شد و در توییتی نوشت: «او با ارائه نادرست از اقدام ایرانیان برای کنار زدن جمهوری اسلامی، به جایگاه دولت آمریکا در بین مردم ایران آسیب می‌زند.»

در همین راستا جمشید برزگر، روزنامه‌نگار با تاکید بر ایجاد کارزار درخواست استعفا یا برکناری رابرت مالی، اظهارات وی را «شرم‌آور» خواند. به گفته برزگر هدف مالی از اینگونه اظهارنظرها توافق هسته‌ای و تداوم جمهوری اسلامی است.

مذاکرات هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام، بدون اعلام رسمی پایان آن، از هفته‌ها پیش از آغاز خیزش سراسری مردم ایران متوقف شده است.

در جریان خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، مردم شعارهایی را علیه اصل نظام جمهوری اسلامی و شخص رهبر آن سر داده‌اند.

هرچند که وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که اکنون برای واشینگتن تمرکز بر اعتراضات ایران اولویت دارد، اما حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی مدعی دریافت‌ پیام‌هایی از سوی آمریکا درباره مذاکرات اتمی شده است؛ ادعایی که از سوی واشینگتن تکذیب شد.

جهان‌نما
حرف آخر با پوریا زراعتی
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید