وزیر خارجه آمریکا: فعلا چشم‌اندازی برای احیای برجام نیست، چشم جهان به معترضان ایران است

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۳۰

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفت در حال حاضر هیچ چشم‌اندازی برای احیای برجام وجود ندارد و توجه جامعه جهانی به اعترضات شجاعانه زنان و جوانان ایران معطوف است.

وزیر خارجه آمریکا جمعه در یک نشست خبری مشترک با همتای فرانسوی خود، کاترین کولونا، در پاسخ به پرسشی درباره چشم‌انداز گفت‌وگوهای هسته‌ای با جمهوری اسلامی گفت: « در حال حاضر هیچ چشم‌اندازی برای دستیابی به توافق جهت احیای برجام وجود ندارد. اکنون چشمان جهانیان به اعترضات ایران، به شهامت جوانان ایرانی و به ویژه زنانی که به قیمت خطرهای موجود برای حقوق اولیه خود به پا خاسته‌اند می‌نگرد.»

بلینکن با اشاره به اینکه دولت بایدن همچنان دیپلماسی را بهترین راه کنترل برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی می‌داند گفت: «آمریکا با توافق هسته‌ای یا بدون توافق، به برداشتن هر گامی که برای مقابله با فعالیت‌های ایران در خاورمیانه و فراتر از آن لازم باشد ادامه خواهد داد.»

وزیر خارجه آمریکا، با اشاره به تحریم‌های اخیر ایالات متحده علیه عوامل سرکوب مردم ایران، بر ادامه تلاش‌ها برای پاسخگو کردن مقامات جمهوری اسلامی در ارتباط با نقض حقوق بشر و نیز کمک به برقراری ارتباطات مردم ایران با جهان خارج تاکید کرد.

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه، نیز در این نشست خبری با ابراز نگرانی عمیق از سرکوب خشونت‌بار جمهوری اسلامی علیه معترضان ایران، بار دیگر سرکوب وحشیانه تظاهرات‌کنندگان در ایران را محکوم کرده و بر حمایت از خواسته‌های آنها و لزوم آزادی فوری بازداشت شدگان تاکید کرد.

از سوی دیگر، کاخ سفید نیز اعلام کرد که مقامات شورای امنیت ملی و مدیر شورای سیاست جنسیتی دولت آمریکا در دیدار با کنشگران و کارشناسان ایرانی درباره دیدگاه‌های آنها در ارتباط با چگونگی حمایت ایالات‌ متحده از معترضان ایران گفت‌وگو کردند.

از سوی دیگر، وب‌سایت واشینگتن فری‌بیکن گزارش داد که جیم بنکس، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، لایحه‌ای را به نام «قانون مهسا امینی» ارائه کرده که بر اساس آن علی خامنه‌ای و حلقه نزدیک به او به دلیل جنایات گسترده حقوق بشری تحریم خواهند شد.

کلودیا تنی، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، با اشاره به کشته شدن بیش از ۲۰۰ نفر در اعتراضات ایران گفت: «من به طرح جیم بنکس می‌پیوندم تا قانون مهسا را برای تدوین تحریم‌ها علیه رهبران ارشد رژیم ایران و ناقضان حقوق بشر معرفی کنیم.»

ژیو وانگ، زندانی پیشین آمریکا در ایران، نیز گفت: طرح جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا، موسوم به «قانون مهسا امینی»، بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها را علیه خامنه‌ای و حلقه نزدیکانش اعمال می‌کند و کمترین تاثیرات جانبی را بر مردم ایران دارد.

از سوی دیگر، ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا، در توییتی نوشت کشورش از هدف قرار دادن مداوم کودکان از سوی جمهوری اسلامی در طول اعتراضات و در اماکنی از جمله مدارس بهت‌زده است.

وزیر خارجه کانادا با اشاره به جراحت و مرگ ناشی از این حملات نوشت کانادا از رژیم ایران می‌خواهد که تجاوزات خود را علیه همه شهروندان به ویژه کودکان متوقف کند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید