حامد اسماعیلیون در تجمع بزرگ برلین: رویای ما با سقوط جمهوری اسلامی محقق می‌شود

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۳۰

حامد اسماعیلیون سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی و از برگزارکنندگان اصلی تجمع بزرگ برلین، در سخنرانی برای حاضران گفت: «رویای ما با سقوط امپراتوری ترس و جنایت علی خامنه‌ای محقق می‌شود.»

اسماعیلیون در میان ده‌ها هزار نفر از معترضان ایرانی خارج از کشور که روز ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) در برلین جمع شده و در حمایت از او فریاد «حامد،‌ حامد» سر دادند بر خواست سقوط جمهوری اسلامی تاکید کرد.

حامد اسماعیلیون در ابتدای سخنرانی خود از رضا حقیقت‌نژاد، خبرنگاری که در برلین درگذشت یاد و اظهار تاسف کرد که او آزادی ایران را ندید.

او که به زبان فارسی و انگلیسی سخنرانی می‌کرد، از رویای ایرانیان گفت: «در رویای ما به عنوان ایرانی، کسی به روسیه سلاح نمی‌دهد که برای کشتن اوکراینی‌ها از آن استفاده کند. در رویای ما، ، اقلیت‌ها را سرکوب کند و سینماگران و فعالان مدنی در زندان نیستند.»کسی جرات نمی‌‌کند خبرنگاری را به زندان بفرستد

سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی اضافه کرد: «در این رویا کسی به مدارس دخترانه حمله نمی‌کند و بچه‌های مردم را از بلندی پرت نمی‌کند،‌ از پشت به آن‌ها شلیک نمی‌کند.»

او در ادامه سخنرانی خود با کلیدواژه «رویایی داریم»، گفت: «در این رویا باد در گیسیون زنان خواهد وزید و کودکان ایدئولوژی قرون وسطایی نمی‌آموزند، کسی به مدارس دخترانه حمله نمی‌کند از پشت به فرزندان مردم شلیک نمی‌کند.»

اسماعیلیون همچنین از رویایی گفت که در آن «دریای خون بین انسان‌ها جاری نیست.»

سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی خطاب به مقام‌های سیاسی دنیا هم تاکید کرد که سفرای جمهوری اسلامی را باید از کشورهایشان اخراج کنند و ثروت‌هایی را که این حکومت از مردم ایران «چپاول کردند»، مصادره کنند.

او تاکید کرد: «رویای ما با سقوط امپراتوری ترس و جنایت علی خامنه‌ای محقق می‌شود.»

این نویسنده در ادامه خطاب به کشورهای غربی از آنها خواست تا در سمت درست تاریخ بایستند و انقلابی که توسط جوانان در حال انجام است را به رسمیت بشناسند.

اسماعیلیون با تاکید بر اینکه مخاطب این صحبت‌ها دولت‌های غربی هستند، گفت: «تحریم‌های غرب باید رهبران جمهوری اسلامی را هدف قرار بگیرد؛ ما می‌خواهیم که شما از مذاکره با جمهوری اسلامی دست بردارید.»

او از این دولت‌ها خواست همان کاری را با «نوکیسگان جمهوری اسلامی» انجام دهند که با «نوکیسگان پوتین» کردند و گفت: «جمهوری اسلامی برابر با ایران نیست. درخواست ما برای تحریم و اخراج عوامل خون‌شویی و لابی‌گری برای جمهوری اسلامی است. کسی از شما نمی‌خواهد که وارد جنگ شوید یا مردم را تحریم کنید.»

اسماعیلیون همچنین از مقام‌های سیاسی غرب خواست تا «مترقی‌ترین انقلاب تاریخی خاورمیانه» را ارج دهند.

این مراسم با خوشامدگویی عظمت اژدری، خواهر غنیمت اژدری از کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی، به شرکت کنندگان در راهپیمایی بزرگ برلین آغاز شد و پس از آن منظر ضرابی یکی دیگر از خانواده‌های جان‌باختگان هواپیما، گفت: «در این سال‌های درد و رنج، بسیاری از هنرمندان در کنار ما بودند.»

شهاب شیخی، فعال سیاسی کرد، یکی دیگر از سخنرانان در این تظاهرات بزرگ ایرانیان در برلین بود که به زبان کردی سخنرانی کرد.

همچنین پیام بهروز بوچانی، نویسنده کرد توسط شیخی خوانده شد که در بخشی از آن چنین آمده بود: «بالاخره تصمیم نهایی برای سرنگونی این حکومت در ذهن‌های و قلب‌های ما گرفته شده است.»

بوچانی در این پیام نوشته بود: «نه کردها و نه هیچ کس دیگری حق مصادره شعار ژن، ژیان، ئازادی (زن زندگی آزادی) را ندارد زیر مصادره آن بر خلاف ماهیت آزادی خواهانه آن است.»

میهن روستا، همسر رضا عصمتی، از اعدام‌شدگان سال ۶۷ نیز در سخنرانی کوتاهی گفت: «نیمی از ما را دفن کردند، اما نیمه دیگر به دادخواهی آمدیم و در چهار دهه، جنایت را زندگی کردیم و با دادخواهی همراه شدیم. قاتل همان قاتل است.»

روستا با تاکید بر اینکه «ما صدای همدیگریم و صدای ایران و تمام کسانی که به قتل رسیدند» ادامه داد: «زنان و مادران خاوران چهار دهه پرچم دادخواهی را بالا نگه داشتند.»

او در ادامه گفت: «نه می‌بخشیم و نه فراموش می‌کنیم، اما خواهان انتقام نیستیم. امروز در جست‌و‌جوی حقیقت و خواستار اجرای عدالت و محاکمه قانون‌مدار هستیم.»

در ادامه، ملیکا رز،‌ کنشگر حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی، در سخنان خود در تجمع بزرگ ایرانیان در برلین گفت که دموکراسی زمانی محقق خواهد شد که حقوق اساسی همه ستمدیدگان را تضمین و خشونت علیه آنان را جرم‌انگاری کند.

او با اشاره به اینکه «برخی فریبکارانه می‌گویند مطالبات ما اولویت ندارد» از همگان خواست در برابر «خشونتی» که بر آنان می‌رود، سکوت نکنند.

فریبا بلوچ، فعال بلوچ نیز در ادامه گفت: «من از بلوچستان آمده‌ام. آن‌جا که بهای آب جان است. جوانان بلوچ که بی شناسنامه زندگی می‌کنند و جایی در دفتر زندگان ندارند، اما داستان اعدامشان دهان به دهان نقل می‌شود.»

این فعال بلوچ ادامه داد: «لباس عزایی که تن بلوچستان کرده‌اید، لباس رزم ما شده است، که تا روز اجرای عدالت آن را از تن بیرون نخواهیم آورد. شک نکنید ما تا روز دادخواهی آرام نخواهیم گرفت. فردای آزادی روز دادخواهی که فرا برسد، ما چون شما نخواهیم بود و چون شما حکم نخواهیم کرد.»

در پاسخ به فراخوان تجمعی که نخستین بار حامد اسماعیلیون سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی منتشر کرد، روز شنبه ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) هزاران نفر از سراسر جهان به برلین رفتند.

بر اساس ویدیوهای متعددی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، در دو روز گذشته ایرانیان از شهرهای مختلف آلمان و دیگر شهرهای اروپا و اسکاندیناوی با اتوبوس، قطار و سایر وسایل حمل و نقل به سمت برلین حرکت کرده بودند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

پوشش ویژه
پوشش ویژه
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید