خیزش سراسری ایرانیان؛اختلال در اینترنت کشور همزمان با اعتراضات و قطع سرویس‌های ارسال پیامک

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۳

همزمان با برگزاری اعتراضات ضد حکومتی در شهرهای مختلف ایران در ادامه خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، اینترنت دچار اختلال و سرویس‌های ارسال پیامک قطع شده است.

نت‌بلاکس، سازمان غیردولتی که محدودیت‌های اینترنتی را در سراسر جهان رصد می‌کند، اعلام کرد از ساعت ۱۰ صبح روز شنبه ۲۳ مهر و همزمان با اعتراضات ضد حکومتی، یک اختلال عمده جدید در ترافیک اینترنت در ایران مشاهده می‌شود.

در همین حال گزارش‌هایی درباره قطع اینترنت موبایل در ایران منتشر شده است.

همچنین به گزارش رسانه‌های داخلی، از روز جمعه ۲۲ مهر، با دستور قضایی همه سرویس‌های ارسال پیامک در سراسر کشور قطع شده‌اند.

سایت دیجیاتو با اعلام این خبر نوشت که این اقدام ثبت کاربر جدید و هویت‌سنجی کاربران پلتفرم‌ها را مختل می‌کند.

اختلال یا قطع اینترنت بر کسب‌وکار شرکت‌هایی که در این فضا کار می‌کنند تاثیر شدید گذاشته و فعالیت آن‌ها را مختل کرده است.

این در حالی است که روز اول مهر، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد مجوز کلی توسعه دست‌رسی به خدمات اینترنتی برای ایرانیان صادر شده است.

در همین حال روز پنج‌شنبه ۲۱ مهر، جیک سالیوان، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، گفت آمریکا در حال هماهنگی با شرکت‌های فن‌آوری است تا دسترسی به اینترنت در ایران را تا حد ممکن باز نگه دارد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی اما در واکنش به اقدام آمریکا در صدور مجوز توسعه دسترسی به خدمات اینترنتی برای ایرانیان گفته بود: «این تلاش‌ها برای نقض حاکمیت ما بی‌پاسخ نخواهد ماند.»

از سوی دیگر ایلان ماسک، مدیر‌عامل اسپیس‌اکس، در توییتی در پاسخ به یکی از کاربران توییتر درباره وضعیت استفاده‌کنندگان از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران نوشت که «برخی پایانه‌ها» در ایران فعال هستند.

در واکنش به این قطع اینترنت از سوی حکومت به منظور ممانعت از اطلاع‌رسانی درباره اعتراض‌ها و سرکوب‌های خونین احتمالی، درخواست از ایلان ماسک برای فراهم کردن امکان دسترسی ایرانیان به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک مطرح شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها