حمایت‌های جهانی از خیزش مردمی علیه جمهوری اسلامی ادامه دارد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۹

در چهارمین هفته از خیزش ایرانیان علیه جمهوری اسلامی در داخل و خارج کشور ، حمایت‌های جهانی از این خیزش همچنان ادامه دارد.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، روز سه‌شنبه ۱۹ مهر اعلام کرد: «ما در کنار آن‌ها (دختران و زنان ایران) ایستاده‌ایم. به همین دلیل است که هفته گذشته، کانادا اقدامات بیشتری را علیه رژیم ایران و به اصطلاح "گشت ارشاد" آن اعلام کرد. ما همچنان از هر ابزاری که در اختیار داریم برای اجرای قوی‌ترین تحریم‌ها در جهان استفاده خواهیم کرد.»

او به مناسبت روز جهانی دختر گفت: «شعار امسال "حالا زمان ما، حقوق ما، آینده ماست"، به ویژه زمانی که زنان، دختران و دانشجویان ایران شجاعانه مقابل رژیم سرکوب‌گر ایستادگی می‌کنند، به موقع است. آن‌ها حق دارند زندگیشان را بکنند، خودشان انتخاب کنند و حرفشان را مسالمت‌آمیز بگویند.»

همچنین کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرد تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال می‌شود که هدف آن‌ها «مسوولان سرکوب» هستند.

او گفت که خشونت و سرکوب پلیس علیه تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌جو را که در ایران ادامه دارد، محکوم می‌کند.

همچنین شورای شهر پاریس روز سه‌شنبه اعطای شهروندی افتخاری این شهر به مهسا امینی را تصویب کرد.

چارلی وایمرز، سیاستمدار سوئدی و نماینده پارلمان اروپا نیز در توییترش با هشتگ مهسا امینی و «جمهوری پلید»، فراخوانی برای تجمع در استکهلم در روز چهارشنبه ۲۰ مهر منتشر کرد.

شامگاه دوشنبه نیز جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ‌ سفید، درباره خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی گفت: «جهان نظاره‌گر اتفاقات ایران است.»

او در ادامه گفت: «در آخر هفته (‌میلادی) معترضان بی‌‌گناه از جمله یک زن جوان کشته شدند. رییس‌جمهوری ایران معترضان را با مگس مقایسه کرده است.»

همچنین انجمن بین‌المللی روزنامه‌نگاران و عکاسان ورزشی، خواهان آزادی فوری نیلوفر حامدی و آریا جعفری، دو خبرنگار و عکاس ورزشی زندانی شد و از رییس انجمن روزنامه‌نگاران و عکاسان ورزشی خواست در واکنش به این بازداشت‌های غیرقابل قبول، اقدام جدی انجام شود.

در آلمان نیز نشریه بیلد در مطلبی با اشاره به اعتراض‌ها در ایران به فعال بودن لابی‌های جمهوری اسلامی در آلمان پرداخته و نوشته است همچنان برخی در وزارت امور خارجه این کشور به «حکومت آخوندها» چسبیده‌اند: «این لابی‌ها مانع از تصمیم‌گیری مناسب در قبال جمهوری اسلامی می‌شوند.»

این نشریه اشاره کرده دپارتمان شماره سه وزارت‌ امور خارجه آلمان (بخش خاورمیانه) همواره تاکید داشته است در صورت وقوع انقلاب در ایران، کل منطقه دچار بی‌ثباتی می‌شود.

نشریه بیلد با اشاره به عدنان طباطبایی، فرزند صادق طباطبایی، او را از خانواده سران حکومت جمهوری اسلامی دانسته و نوشته است موسسه او که به وزارت امور خارجه آلمان مشاوره می‌دهد، ۹۰۰ هزار یورو بودجه دریافت می‌کند تا اپوزیسیون ایران را بی‌اعتبار کند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید