سفارت فرانسه در تهران: مشکلات صدور ویزا مربوط به قطع اینترنت در ایران است

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۹

پس از بریتانیا، فرانسه نیز اعلام کرد مشکلات پیش‌آمده در صدور ویزا برای ایرانی‌ها، مربوط به فیلترینگ و قطع اینترنت در ایران است و تصمیم مقام‌های فرانسوی در این زمینه تغییری نکرده است.

سفارت فرانسه در تهران روز سه‌شنبه ۱۹ مهر در پایگاه اینترنتی خود درباره گزارش‌های منتشر شده از محدودیت صدور ویزای شینگن برای ایرانی‌ها در سفارت‌‌خانه‌های کشورهای اروپایی در تهران نوشت: «مشکلات پیش‌آمده کاملا خارج از اختیار ماست.»

پیشتر بریتانیا نیز اعلام کرد با توجه به قطع مداوم اینترنت در ایران، مرکز درخواست ویزای این کشور در تهران تا اطلاع ثانوی بسته خواهد بود.

اشاره فرانسه و بریتانیا به محدودیت‌های اینترنت در ایران در حالی است که همزمان با آغاز اعتراضات و خیزش سراسری در ایران، جمهوری اسلامی سرعت اینترنت را شدیدا کند و اینستاگرام و واتس‌اپ را فیلتر کرد.

سازمان عفو بین‌الملل هم اعلام کرد مقام‌های جمهوری اسلامی برای پنهان کردن جنایات خود، به قطع شبکه‌های اینترنت و تلفن همراه ادامه می‌دهند.

در بیانیه سفارت فرانسه در تهران نیز آمده است: «به علت فیلترینگ اینترنت که مقامات ایرانی تصمیم به انجام آن گرفته‌اند، سفارت فرانسه موقتا و فعلا قادر به بررسی حجم زیادی از پرونده‌ها نیست و گرفتن وقت ویزا از شرکت کارگزار ما، در حال حاضر پیچیده است.»

این سفارت‌خانه اخبار مربوط به تعلیق صدور ویزا را نیز «شایعات رایج در فضای مجازی» خواند و آن‌ها را تکذیب کرد.

همزمان کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه، بازداشت پنجمین شهروند فرانسوی در ایران را تایید کرد اما جزییات درباره او و هویتش را فاش نکرد.

پیشتر حرمت‌الله رفیعی، رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی، گفته بود برخی سفارت‌خانه‌های اروپایی در حوزه شینگن، رسیدگی به درخواست ویزا را متوقف و صدور ویزای شینگن را به حالت تعلیق درآورده‌اند.

بریتانیا اما روز دوشنبه از اعمال تحریم‌های جدید از جمله ممنوعیت صدور ویزا برای پنج فرمانده نیروی انتظامی و بسیج خبر داد.

اتحادیه اروپا نیز در تلاش برای تصویب تحریم‌های مشابه علیه فرماندهان نیروهای سرکوب در ایران است.

تداوم محدودیت‌های اینترنتی در ایران در حالی است که به نظر نمی‌رسد جمهوری اسلامی تمایلی به رفع فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ داشته باشد.

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید