حذف مصاحبه افشاگرانه مادر نیکا شاکرمی از روزنامه اعتماد با دستور نهادهای امنیتی

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۹

متن مصاحبه روزنامه اعتماد با مادر نیکا شاکرمی که در آن بر کشته شدن دخترش در جریان اعتراض‌ها و خیزش سراسری مردم علیه جمهوری اسلامی تاکید کرده بود، با فشار نهادهای امنیتی از وب‌سایت و رسانه‌های اجتماعی این روزنامه حذف شد.

لینک این مصاحبه در سایت روزنامه اعتماد اکنون غیر فعال و خبر آن از همه شبکه‌های اجتماعی اعتماد نیز حذف شده است.

به نظر می‌رسد پس از تماس هیات نظارت بر مطبوعات و نهادهای امنیتی با مدیران این روزنامه، روزنامه‌نگاران شاغل در اعتماد نیز از انتشار این مصاحبه در صفحات خود منع شده‌اند.

مادر نیکا شاکرمی، از کشته‌شدگان خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، در مصاحبه روز دوشنبه ۱۸ مهر ماه خود با روزنامه اعتماد، ادعاهای مطرح شده در گزارش صداوسیمای جمهوری اسلامی را درباره مرگ دختر ۱۶ ساله‌اش تکذیب کرد و گفت تصاویر پخش شده در تلویزیون مربوط به نیکا نبوده است.

نسرین شاکرمی در این مصاحبه گفت نیکا در تماس‌هایی که با او داشته، گفته است در تجمعات نزدیک به میدان انقلاب، بلوار کشاورز و خیابان ولی‌عصر حضور دارد و سر و صداهایی که هنگام تماس از محیط اطراف دخترش می‌شنیده هم حاکی از حضور نیکا در تجمعات اعتراضی و فرار از دست نیروهای امنیتی بوده است.

او همچنین نسبت به فیلم پخش شده در صداوسیما که در آن دختری را در زمان ورود به یک ساختمان نشان می‌دهند واکنش نشان داد و گفت: «معتقدم این تصاویر مربوط به نیکا نیست.»

مادر نیکا شاکرمی ادعای مسوولان جمهوری اسلامی درباره خودکشی دخترش را نیز رد کرد.

نسرین شاکرمی در این گفت‌وگو تاکید کرد: «نیکا نه تنها افسرده نبود بلکه جسور و نترس هم بود و همین جسارتش به مرگ او منجر شد.»

پس از بازداشت خاله و دایی نیکا شاکرمی، صداوسیما با انتشار تصاویری از یک دختر نوجوان که با ماسک و کلاه لبه‌دار وارد خانه‌ای شده ادعا کرد که نیکا شاکرمی خودکشی کرده است.

ادعایی که نسرین شاکرمی ابتدا با انتشار یک فایل ویدیویی و سپس در مصاحبه با روزنامه اعتماد آن را صراحتا تکذیب کرد.

این گزارش اما تنها یک روز بعد از انتشار به دستور نهادهای امنیتی از روی تمام شبکه‌های اجتماعی وابسته به روزنامه اعتماد حذف شد.

به این ترتیب تلاش برای سرکوب معترضان و خیزش سراسری در ایران علاوه بر خیابان‌ها، در فضای اطلاع‌رسانی هم با برخوردهای قهری نهادهای امنیتی ادامه دارد.

انتشار هر نوع خبری در مورد مرگ مهسا امینی و خیزش سراسری در ایران در هفته‌های اخیر با واکنش سخت و مشت آهنین روبه‌رو شده است. به عنوان نمونه، نیلوفر حامدی (از روزنامه شرق) و الهه محمدی (از روزنامه هم‌میهن) خبرنگارانی که خبر مربوط به درگذشت مهسا امینی و خاکسپاری او را منتشر کردند، همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

در روزهای گذشته تعدادی دیگر از روزنامه‌نگاران هم در ارتباطات با خیزش ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، بدون تفهیم اتهام بازداشت شده و برخی از آنان در انفرادی به سر می‌برند.

تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید