کارگران پتروشیمی عسلویه با اعتصاب خود به خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی پیوستند

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۸

در پی تداوم خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، کارگران پروژه‌ای شاغل در پتروشیمی بوشهر واقع در عسلویه، در جنوب ایران، اعتصاب کردند و دست به تجمع زدند.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت در بیانیه‌ای خطاب به همکاران خود در همه پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها در سکوهای نفتی و بخش حفاری اعلام کرد: «اکنون زمان آن رسیده تا به طور گسترده‌ای دست به اعتراض زده و خود را آماده اعتصابات سراسری و کمرشکن نماییم.»

پیشتر ویدیو‌های رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌داد کارگران اعتصابی پتروشیمی عسلویه از ساعات اولیه صبح دوشنبه در جاده‌ها لاستیک آتش زده‌اند.

همچنین این کارگران شعارهایی از جمله مرگ بر دیکتاتور سر می‌دهند.

پیشتر شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت با انتشار بیانیه‌ای هشدار داده بود که اگر جمهوری اسلامی به سرکوب مرگبار خیزش سراسری پایان ندهد، این کارگران اعتصاب خواهند کرد.

این شورا در روز چهارم مهر نوشت: «ما کارگران نفت هشدار می‌دهیم که در صورتیکه به بازداشتها، به کشتار مردم و سرکوبگری ها و اذیت و آزار زنان بخاطر حجاب پایان داده نشود، و سرکوب مردم پایان نیابد، ساکت نخواهیم ماند. همصدا با همه مردم ما نیز دست به اعتراض خواهیم زد و کار را تعطیل خواهیم کرد.»

پس از این هشدار، بخشی از کارکنان رسمی صنعت نفت نیز با انتشار بیانیه مشابهی خطاب به حکومت نوشتند: «اخطار می‌دهیم که اگر سرکوبگری‌ها ادامه یابد، اگر همه دستگیرشدگان آزاد نشوند، اگر به فضای پادیگانی در خیابان‌ها و در شهرها و در محیط های کارمان پایان داده نشود دست از کار خواهیم کشید و این بار با خانواده‌هایمان و همراه مردم تجمع خواهیم کرد.»

خیزش سراسری مردم علیه جمهوری اسلامی وارد هفته چهارم خود شده و بنا بر گزارش سازمان‌های حقوق بشری تاکنون دست‌کم صد و هشتاد و پنج معترض در این اعتراضات جان خود را از دست داده‌اند.

خبر ورزشی
۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید