روزنامه لوموند: نسل جوان ایران زیر بار زور نمی‌رود

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۱۵

روزنامه لوموند چاپ پاریس، در شماره تازه خود گزارش‌ها و مقالاتی را درباره خیزش سراسری در ایران علیه جمهوری اسلامی منتشر کرده و تیتر یک صفحه اول خود را به ایران اختصاص داده است: «ایران: نسلی که رژیم را به چالش کشیده».

در شماره روز جمعه ۱۵ مهر روزنامه لوموند چندین مطلب درباره وضعیت کنونی ایران منتشر شده است که در یکی از این مطالب، نوشته غزل گلشیری، چنین آمده است: نسل جدید ایران نسلی است که به سادگی زیر بار زور نمی‌رود.

این گزارش به ماجرای کشته شدن نیکا شاکرمی پرداخته و به تلاش رژیم برای سرپوش گذاشتن بر آن.

لوموند نوشته است که قیام دختران ایران در پی کشته شدن مهسا امینی، از جمله در دبیرستان‌ها و حتی در شهرهای بسیار مذهبی، هنوز خاموش نشده است.

غزل گلشیری در مقاله دیگری نیز به موضوع اینترنت در ایران پرداخته و نوشته است جمهوری اسلامی هم اکنون وی‌پی‌ان‌ها را هدف گرفته.

در یکی دیگر از مطالب با عنوان «بی‌اعتمادی روز افزون میان مردم و رژیم در ایران»، نوشته شده که حکومت ایران هر چقدر بخواهد می‌تواند اعتراضات اخیر را «اغتشاش» عده‌ای بنامد که «در پی مرگ مهسا امینی به دنبال آشوب‌اند» اما نباید از این اعتراضات متعجب باشد چرا که نشانه‌های آن از مدت‌ها پیش معلوم بود.

لوموند در این مطلب به گزارش چند ماه پیش دولت با عنوان «عفاف و حجاب» اشاره کرده که در آن از دستگاه‌های مختلف خواسته شده بود درباره حجاب سخت‌گیری بیشتری کنند. سخت‌گیری‌ای که تاکنون به کشته شدن مهسا امینی و ۱۵۴ معترض منجر شده است.

به نوشته لوموند، در همین گزارش حکومتی هم گفته شده که اکثریت زنان «حجاب کامل اسلامی» ندارند و مقابله زنان با گشت ارشاد به شکل روز افزونی در حال بالا رفتن است.

فیگارو نیز در مقاله‌ای با اشاره به حملات پیوسته سپاه به کردستان عراق در دو هفته اخیر، نوشته که جمهوری اسلامی می‌کوشد با هدف قرار دادن کردستان، توجهات را از اعتراضات شدید داخلی به موضوع دیگری منحرف کند.

موضوع بازداشت و اعترافات اجباری دو شهروند فرانسوی و همچنین «جمعه سیاه زاهدان» نیز مورد توجه شماری از نشریات فرانسوی بوده است.

بازتاب خیزش سراسری ایرانیان در مطبوعات فرانسه در حالی است که جمهوری اسلامی کشورهای خارجی را به «هدایت اعتراضات» در ایران متهم کرده و سفیران فرانسه و بریتانیا در تهران، به وزارت امور خارجه احضار شده‌اند.

صداوسیمای جمهوری اسلامی هم شامگاه پنج‌شنبه ۱۴ مهر نسخه کامل ویدیویی را نشان داد که در آن دو شهروند فرانسوی به عضویت در سازمان اطلاعات و امنیت فرانسه «اعتراف» می‌کنند و می‌گویند که قصد داشته‌اند در ایران از طریق تحریک فعالان کارگری و صنف معلمان، «انقلاب» راه بیندازند.

جمهوری اسلامی سابقه طولانی در انتشار اعترافات اجباری زندانیان سیاسی و دو‌تابعیتی دارد و متهم است که از این طریق سعی در پیشپرد اهداف و برآوردن خواسته‌هایش از دیگر کشورها دارد.

همزمان با انتشار گزارش‌ها درباره ایران در رسانه‌های فرانسوی، روزنامه گاردین هم با چاپ عکسی از نیکا شاکرمی در صفحه اول شماره روز جمعه خود، به کشته شدن این نوجوان معترض در اعتراضات جاری در ایران پرداخت و به نقل از مادرش تیتر زد که حکومت جمهوری اسلامی نیکا را کشته است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید