فرانسه پخش ویدیوی جدید از «اعترافات» دو زندانی فرانسوی را «صحنه‌سازی وقیحانه» خواند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۴

وزارت امور خارجه فرانسه روز پنج‌شنبه ۱۴ مهر پخش اعترافات اجباری دو شهروند فرانسوی زندانی در ایران را «صحنه‌سازی وقیحانه، نفرت‌انگیز، غیرقابل قبول و خلاف حقوق بین‌الملل» خواند که «بدترین رژیم‌های دیکتاتوری» انجام می‌دهند.

در ادامه واکنش وزارت امور خارجه فرانسه آمده است: «این فریب‌کاری نشان‌دهنده تحقیر کرامت انسانی است که مشخصه حکومت ایران است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه تاکید کرد که این دو شهروند فرانسوی «گروگان دولتی» محسوب می‌شوند و پاریس خواستار «آزادی فوری» آنان است.

رسانه‌های حکومتی در ایران در قالب یک گزارش ویدیویی با عنوان «داستان یک ماموریت»، تصاویر جدیدی از «اعترافات اجباری» سسیل کوهلر و همسرش ژاک پاریس، دو شهروند فرانسوی زندانی در ایران منتشر کرده‌اند که در آن، این دو علیه خود سخن می‌گویند و اتهام عضویت در سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه را به خود نسبت می‌دهند.

خبرگزاری ایرنا روز چهارشنبه ۱۴ مهر با انتشار این گزارش در حساب توییتری خود از «اعترافات دو جاسوس دستگیر شده فرانسوی به زمینه‌سازی آشوب در ایران» نوشت و این ادعا را مطرح کرد که این «دو جاسوس فرانسوی» به «افشای پشت‌پرده زمینه‌سازی برای آشوب در کشور» می‌پردازند.

قرار است نسخه کامل این گزارش به‌ زودی پخش شود.

پخش این گزارش در حالی است که جمهوری اسلامی درگیر موجی جهانی از خیزش ایرانیان علیه حکومت است که با کشته شدن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد آغاز شد.

جمهوری اسلامی در جریان این خیزش سراسری بارها عوامل خارجی را به دامن زدن به اعتراضات متهم کرده و هفته گذشته اعلام کرد ۹ تبعه خارجی - از جمله فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، لهستانی و هلندی - دستگیر شده‌اند.

در ویدیوی پخش‌شده از سوی رسانه‌های حکومتی، یک زن جوان فرانسوی که به زبان فرانسه صحبت می‌کند، ادعا می‌کند که سیسیل کوهلر نام دارد و یک مامور اطلاعات عملیاتی در اداره کل امنیت خارجی (DGSE، سرویس اطلاعاتی فرانسه) است.

جمهوری اسلامی پیشتر و در اردیبهشت‌ ماه از دستگیری سسیل کوهلر و همسرش ژاک پاریس خبر داده بود و آنان را به «ایجاد هرج و مرج و بی‌ثبات کردن کشور» و «شکل‌دهی به اعتراضات صنفی» معلمان و کارگران ایران متهم کرده بود.

مقامات فرانسوی اما این اتهام‌ها را «بی‌اساس» خواندند و دستگیری این دو را محکوم کردند.

صداوسیما سابقه طولانی در پخش گزارش‌های این‌چنینی علیه زندانیان سیاسی و دوتابعیتی دارد و همچنین بارها اعترافات اجباری زندانیان را پخش کرده که با محکومیت گسترده مواجه شده است.

به تازگی روابط فرانسه و جمهوری اسلامی ایران پرتنش‌ شده و دو کشور سفیر و کاردارهای خود را احضار کرده‌اند.

از سوی دیگر نمایندگان سنای فرانسه در نشستی با حضور وزیر امور خارجه موضوع کشته شدن مهسا امینی و سرکوب معترضان در ایران را بررسی کردند.

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه در این نشست بار دیگر بر تلاش برای مسدود کردن اموال مقام‌های جمهوری اسلامی که در سرکوب نقش دارند در اتحادیه اروپا و نیز ممنوع‌الورود کردن آن‌ها به کشورهای اروپایی تاکید کرد.

همزمان حمایت شخصیت‌های فرانسوی از زنان ایران همچنان ادامه دارد و در جدیدترین مورد، کارلا برونی، همسر رییس‌جمهوری پیشین فرانسه، نیکولا سرکوزی، در ویدیویی که در اینستاگرام منتشر کرد، موی خود را قیچی کرد.

دو هنرمند گرافیتی‌کار نیز نقش مهسا امینی و زنان ایرانی را بر تونل تویلری کشیده‌اند.

رادیوی فرانس انتر نیز که پرشنونده‌ترین رادیوی دولتی فرانسه است، برنامه روز چهارشنبه خود را به ایران اختصاص داد و با عنوان «ایران: یک روز برای فهمیدن» از بامداد تا شب مرتب درباره مسایل ایران صحبت کرد و با چندین چهره سیاسی و هنری ایرانی‌تبار نیز مصاحبه شد.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید