مقام‌های محلی اوکراین از حمله شش پهپاد ساخت ایران به ساختمانی در استان کی‌یف خبر دادند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۴

مقام‌های شهر بیلا تسرکفا در استان کی‌یف اوکراین اعلام کردند شش پهپاد انتحاری ساخت ایران یک ساختمان بلند را هدف قرار داده‌اند که این حمله موجب به آتش‌سوزی شدید در این برج شد. این اولین حمله روسیه با پهپادهای ساخت ایران در استان کی‌یف و در نزدیکی پایتخت اوکراین است.

هم‌زمان، ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، خطاب به روسیه گفت: «حتی اگر برای بمباران شهرهای ما سلاح‌های دیگری مانند پهپادهای شاهد [۱۳۶] ایرانی را از هر جای دیگر جهان هم پیدا کنید، باز هم به شما کمکی نمی‌کند. شما جنگ را باخته‌اید.»

پیش‌تر، مقام‌های اوکراینی خبر از شکار چند پهپاد ایرانی داده بودند که به گفتههانا شلست، کارشناس ارشد مرکز تحلیل سیاست اروپا در اودسا، فرصتی بی‌سابقه برای «نگاه کردن به آنچه در درون آنهاست» ایجاد کرده.

شلست با خنده به واشینگتن اگزمینر گفت: «آیا می دانید ما به این پهپادهای ایرانی چه می گوییم؟ "موتور سیکلت!" چون صدای یکسانی دارند.»

رایان برابست، تحلیلگر تحقیقات بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، نیز با اشاره به پهپاد «مهاجر» به این رسانه خبری گفت: «فکر نمی‌کنم ایرانی‌ها در توسعه این پهپادها پیشرفت‌های علمی داشته باشند، اما در چیدمان فناوری‌های اساسی به پیشرفت‌های سازمانی دست یافته‌اند.»

تاکنون ارتش اوکراین خبر سرنگون‌سازی چندین پهپاد ایرانی «شاهد ۱۳۶» را در جنگ روسیه علیه این کشور اعلام کرده است.

ارتش اوکراین ۲۲ شهریور اعلام کرد برای اولین بار با «پهپادهای انتحاری» ساخت ایران که از سوی روسیه در تهاجم به اوکراین مورد استفاده قرار گرفته‌اند مواجه شده و یکی از آن‌ها را سرنگون کرده است.

شاهد ۱۳۶از نوع پهپادهایی است که جمهوری اسلامی در اختیار گروه‌های نیابتی خود در منطقه قرار داده است.

جهان‌نما
جام جهانی با مردم
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید