سازمان عفو بین‌الملل از کشته شدن دست‌کم ۸۲ نفر در جریان اعتراضات سراسری در زاهدان خبر داد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۴

سازمان عفو بین‌الملل از کشته شدن دست‌کم ۶۶ نفر در اعتراضات پس از نماز جمعه روز هشتم مهر در زاهدان و ۱۶ نفر در اعتراضات دیگر روزها خبر داد. عفو بین‌الملل این خشونت و کشتار را «نتیجه مصونیت نظام‌مند» مقام‌های جمهوری اسلامی از مجازات دانست.

این سازمان حقوق بشری اعلام کرد اسامی ۶۶ نفر از کشته‌شدگان حادثه مصلی در زاهدان را ثبت کرده اما معتقد است تعداد واقعی کشته‌ها بیشتر است.

بر اساس این گزارش، ۱۶ نفر دیگر هم در دیگر روزهای سرکوب اعتراضات در این منطقه کشته شده‌اند.

عفو بین الملل اعلام کرد اکثر کشته‌شدگان روز هشتم مهر و «جمعه خونین» زاهدان، از ناحیه سر، قلب و گردن مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند.

در این گزارش اعلام شده دو کودک در تیراندازی در مصلای نماز جمعه و کودک دیگری نیز در حادثه‌ای جداگانه در همان روز کشته شده است.

این سازمان همچنین اعلام کرد در حال بررسی گزارش‌هایی مبنی بر کشته شدن دست‌کم چهار کودک دیگر در زاهدان است.

اگنس کالامار، دبیر کل سازمان عفو بین‌الملل، گفت که این «خشونت بی‌رحمانه‌» در «خلأ رخ نمی‌دهد» و نتیجه «مصونیت نظام‌مند و واکنش ضعیف جامعه بین‌المللی» است.

کالامار تصریح کرد: «منزجر کننده است که سه سال بعد از کشتار صدها نفر در اعتراضات سال ۹۸ در ایران، مقامات این کشور با بی‌رحمی به تهاجم به جان انسان‌ها ادامه می‌دهند.»

او بار دیگر خواستار ایجاد یک مکانیسم مستقل تحقیق و پاسخگویی برای پیگیری جنایات رخ داده در ایران تحت قوانین بین‌المللی شد.

روز جمعه هشتم مهر ماه، تجمعی پس از نماز جمعه در زاهدان در اعتراض به تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر نوجوان بلوچ شکل گرفت که با سرکوب خونبار ده‌ها معترض از سوی ماموران امنیتی همراه شد.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در پیامی ویدیویی، کشتار نمازگزاران این شهر از سوی حکومت را «فاجعه» و «ظلم بزرگ بی‌سابقه» خواند و گفت که لباس‌ شخصی‌ها به سمت سر و قلب مردمی که در حال بازگشت به خانه‌های خود بودند و سلاحی نداشتند، تیراندازی کردند.

سایت حال‌وش نیز از کشته شدن ۹۱ نفر در جریان این کشتار خبر داده که در میان کشته‌شدگان، نام هفت کودک و نوجوان هم به چشم می‌خورد.

به گفته بسیاری از فعالان بلوچ، با توجه به این‌که کشته‌شدگان منطقه شیرآباد زاهدان اغلب فاقد شناسنامه هستند، هویت برخی‌ از افراد کشته شده از جمله کودکان، تاکنون احراز نشده است.

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید