جمعیت امام علی: جمهوری اسلامی کودکان فقیر را در ازای آذوقه برای سرکوب به کار می‌گیرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۳

بیش از ۵۰۰ نفر از اعضا و هواداران «جمعیت امام علی» در بیانیه‌ای گفتند جمهوری اسلامی شماری از کودکان فقیر را با دادن «چند کیسه آذوقه»، برای سرکوب اعتراضات به کار گرفته است.

این بیانیه افزود: «از کودکانی که قبلا تحت پوشش حمایتی این جمعیت بودند، می‌شنویم که دوستان و همکلاسی‌هایشان را برای سرکوب هموطنان به خیابان فراخوانده‌اند.»

بیانیه اعضا و هواداران «جمعیت امام علی» افزود: «کسانی که نمی دانند ایران و آینده آن متعلق به این کودکان است، به جای مهر و دوستی تخم کینه و دشمنی در دل کودکانمان می‌کارند و به جای آموزش صلح و دوستی، در خشونت‌بارترین صحنه‌هایی که دیدن آن برای کودکان مضر است کلاهخود بر سرشان گذاشته و باتوم به دستشان داده‌اند و نیشتر بر زخم‌هایشان زده‌اند تا عقده و زخم‌های سربسته از نداشتن‌ها، نبودن‌ها و ندیدن‌ها اینگونه سرباز کند و زخم‌های فروخورده دمل‌های چرکینی شود که ردش تا ابد باقی خواهد ماند. »

این بیانیه افزود: «وای بر کسانی که جامعه مدنی را نابود شده می‌خواهند تا با دادن چند کیسه آذوقه به ضعفا که حقشان را دریافت می‌کنند، حضورشان را با چوب و چماق گروکشی کنند.»

روز سه‌شنبه نیز، انجمن حمایت از حقوق کودکان با صدور بیانیه‌ای به‌کارگیری کودکان برای سرکوب اعتراضات خیابانی و همچنین قتل و بازداشت کودکان و نوجوانان را در جریان خیزش سراسری ایران، محکوم کرد.

این انجمن در بیانیه‌ خود خواستار پایان دادن به «خشونت علیه کودکان» شد و خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی نوشت: «دستانتان را از روی ماشه بردارید.»

با اوج‌گیری خیزش سراسری مردم ایران و خستگی و کمبود نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی، تصاویری از کودکان و نوجوانانی در لباس ضد شورش بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که خشم بسیاری از کاربران را برانگیخت.

همچنین در بیش از دو هفته اخیر، در سراسر ایران کودکان و نوجوانانی از سوی نیروهای سرکوب به قتل رسیدند یا دستگیر شده و هدف ضرب و جرح قرار گرفتند.

در جریان خیزش سراسری مردم ایران، نیروهای سرکوب کودکان و نوجوانانی را نیز کشته یا مجروح کرده‌اند؛ از جمله نیکا شاکرمی، نوجوان ۱۷ ساله‌ای که در جریان اعتراض‌های خیابانی روز ۲۹ شهریور در بلوار کشاورز تهران مفقود شد و پس از چند روز، جسد او در حالی که سر و صورتش متلاشی شده بود، به خانواده‌اش نشان داده شد.

در پی مقاومت خانواده شاکرمی در برابر فشار نهادهای امنیتی برای انتقال پیکر او به یکی از روستاهای لرستان، نیروهای امنیتی پیکر این دختر جوان را ربوده و آتش شاکرمی، خاله نیکا را که از ابتدای مفقود شدن، نسبت به وضعیت خواهرزاده‌اش اطلاع‌رسانی می‌کرد نیز بازداشت کردند.

امیرحسین بساطی ۱۵ ساله، کودک دیگری است که در جریان اعتراضات و با شلیک مستقیم نیروهای ضد شورش به سینه‌اش، کشته شد.

جسد این کودک نیز پس از هشت روز بی‌خبری، به خانواده‌اش تحویل داده شد.

روز شنبه دوم مهر، سازمان عفو بین‌الملل کشته شدن چهار کودک را در اعتراضات اخیر تایید کرده بود.

اخبار
جام جهانی با مردم
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید