گسترش اعتصابات در ایران؛ از مدارس کردستان و شیراز تا کسبه اصفهان

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۲

در حالی که از هفته گذشته دانشجویان بسیاری از دانشگاه‌های ایران در همراهی با خیزش سراسری مردم ایران و در اعتراض به جو امنیتی در دانشگاه‌ها اعتصاب کرده‌اند، اعتصاب‌ها به دیگر اصناف و اقشار نیز گسترش یافته است.

جمعی از کسبه خیابان طالقانی اصفهان روز سه‌شنبه ۱۲ مهر ماه اعتصاب کردند. بر اساس ویدیو‌های منتشر شده، مغازه‌های این کاسبان در این محدوده بسته بوده است.

همچنین تصاویر منتشر شده حاکی از اعتصاب معلمان دبیرستان‌ها در شهرهای سنندج و سقز است.

دانش‌آموزان سقز پس از آن که سر کلاس‌ها نرفتند، در خیابان علیه حکومت شعار دادند.

همچنین ویدیویی منتشر شده که نشان می‌دهد دانش‌آموزان دبیرستان تیزهوشان (دستغیب ۱) شیراز اعتصاب کرده‌اند.

با این حال حکومت در تلاش برای جلوگیری از گسترش اعتصابات است.

بر اساس گزارش‌ها، دست‌کم سه نفر از کارکنان شرکت اسنپ که در پست‌هایی خواهان اعتصاب شده بودند، بازداشت شده‌اند.

همچنین در پی انتشار فراخوان اعتصاب از سوی برخی کارکنان اسنپ، نهادهای امنیتی با تهیه لیستی از کد ملی و اطلاعات پرسنلی از کارکنان، روز دوشنبه به دفتر مرکزی این شرکت رفته و کارکنان را در ساختمان نگه داشتند.

پیشتر وزیر علوم نیز خطاب به دانشجویان دانشگاه شریف گفته بود: «شما با اعتصاب دارید بودجه بیت‌المال را از بین می‌برید.»

شاهزاده رضا پهلوی پیش از این گفته بود: «از آمریکا و سایر کشورهای غربی می‌خواهیم از حمایت اخلاقی از مردم ایران فراتر بروند. با توجه به اینکه کارگران ایرانی برای اعتراض و زمین‌گیر کردن رژیم در حال برگزاری اعتصاب هستند، غرب می‌تواند با ایجاد صندوق‌های اعتصابات، از خانواده‌های این کارگران حمایت کند.»

بیش از ۴۰۰ نویسنده و مترجم در داخل و خارج ایران هم از اعتصاب‌های سراسری حمایت کردند.

شهرنوش پارسی‌پور، داریوش آشوری، شهیار قنبری، اسماعیل نوری علا، فرزان سجودی، عباس مخبر و سهراب مختاری، از جمله امضاکنندگان این بیانیه هستند.

آن‌ها از رهبران و نیروهای قادر به سازماندهی اجتماعی از جمله معلمان، کارگران، وکیلان و چهره‌های فرهنگی، هنری، دانشگاهی و ورزشی خواستند «با دعوت از افکار عمومی به نافرمانی مدنی و اعتصاب و سازمان‌دهی آن، مانع از آن شوند که همه‌ بار تداوم این قیام بر گرده‌ همین اعتراضات خیابانی بیفتد.»

قبل از آن، تعدادی از چهره‌های برجسته سیاسی، هنری و آکادمیک خارج از کشور در اطلاعیه‌ای از گروه‌ها و اصناف مختلف خواسته بودند تا برای به ثمر نشستن جنبش اعتراضی در ایران، اعتصابات را آغاز کنند.

نام شاهزاده رضا پهلوی، تورج اتابکی، آذر نفیسی، ابی و نازنین بنیادی در میان امضاکنندگان است.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
ارتش سری

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید