انجمن حمایت از حقوق کودکان: قتل، بازداشت و به‌کارگیری کودکان را در عملیات سرکوب متوقف کنید

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۲

انجمن حمایت از حقوق کودکان با صدور بیانیه‌ای به‌کارگیری کودکان برای سرکوب اعتراضات خیابانی و همچنین قتل و بازداشت کودکان و نوجوانان را در جریان خیزش سراسری ایران، محکوم کرد.

این انجمن در بیانیه‌ خود خواستار پایان دادن به «خشونت علیه کودکان» شد و خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی نوشت: «دستانتان را از روی ماشه بردارید.»

با اوج‌گیری خیزش سراسری مردم ایران و خستگی و کمبود نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی، تصاویری از کودکان و نوجوانانی در لباس ضد شورش بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که خشم بسیاری از کاربران را برانگیخت.

همچنین در بیش از دو هفته اخیر، در سراسر ایران کودکان و نوجوانانی از سوی نیروهای سرکوب به قتل رسیدند یا دستگیر شده و هدف ضرب و جرح قرار گرفتند.

بیانیه انجمن حمایت از حقوق کودکان با اشاره به این حوادث در بیانیه خود به‌کارگیری کودکان در عملیات نظامی سرکوب خیابانی از سویی و کشته شدن و دستگیری کودکان در اعتراضات اخیر را نشان دهنده این دانست که «رهبران و مسوولان کشور کم‌ترین توجه را به حق بقا و رشد همه جانبه کودکان دارند.»

این انجمن تاکید کرد که این اقدامات به جای حمایت از حق بقای کودکان، زمینه را برای «تشدید خشونت تا گرفتن حق زندگی کودکان» فراهم کرده است.

تاکید بر مفاد پیمان‌نامه حقوق کودک از جمله حق کودکی کردن در فضای بدون خشونت و حمایت دولت‌ها از کودکان از دیگر مواردی است که این بیانیه بر آن تاکید کرد و یادآور شد: «حضور کودکان با باتوم در خیابان‌ها برای مقابله با اعتراضات اخیر، نقض آشکار حقوق کودکان است و تاثیرات جبران‌ناپذیری بر روح و روان و سلامتی کودکان می‌گذارد.»

بیانیه انجمن حمایت از حقوق کودکان همچنین دولت جمهوری اسلامی را در ارتباط با حمایت از حق بقای کودکان «موظف به پاسخگویی در کمیته حقوق کودک سازمان ملل» دانست: «نیروی انتظامی، وزارت دادگستری و به ویژه مرجع ملی حقوق کودک باید پاسخگوی مردم و خانواده‌ها در قبال کشته شدن و زندانی شدن کودکان معترض باشند.»

انجمن حمایت از حقوق کودکان همچنین خواهان توقف فوری «هرگونه خشونت علیه کودکان» شد و اعلام کرد خدمات رایگانی از جمله بر عهده گرفتن «وکالت» کودکان و «مشاوره روان‌شناسی» به کودکانی که «تحت ستم جمهوری اسلامی قرار گرفته‌اند»، قرار می‌دهد.

بر اساس اعلام مرکز حقوق بشر ایران، در اعتراضات روزهای گذشته در سراسر کشور، تاکنون ۱۳۳ نفر به دست ماموران امنیتی کشته شده‌اند.

در جریان خیزش سراسری مردم ایران، نیروهای سرکوب کودکان و نوجوانانی را نیز کشته یا مجروح کرده‌اند؛ از جمله نیکا شاکرمی، نوجوان ۱۷ ساله‌ای که در جریان اعتراض‌های خیابانی روز ۲۹ شهریور در بلوار کشاورز تهران مفقود شد و پس از چند روز، جسد او در حالی که سر و صورتش متلاشی شده بود، به خانواده‌اش نشان داده شد.

در پی مقاومت خانواده شاکرمی در برابر فشار نهادهای امنیتی برای انتقال پیکر او به یکی از روستاهای لرستان، نیروهای امنیتی پیکر این دختر جوان را ربوده و آتش شاکرمی، خاله نیکا را که از ابتدای مفقود شدن، نسبت به وضعیت خواهرزاده‌اش اطلاع‌رسانی می‌کرد نیز بازداشت کردند.

امیرحسین بساطی ۱۵ ساله، کودک دیگری است که در جریان اعتراضات و با شلیک مستقیم نیروهای ضد شورش به سینه‌اش، کشته شد.

جسد این کودک نیز پس از هشت روز بی‌خبری، به خانواده‌اش تحویل داده شد.

روز شنبه دوم مهر، سازمان عفو بین‌الملل کشته شدن چهار کودک را در اعتراضات اخیر تایید کرده بود.

پیش از این ۸۰۰ فعال حوزه ادبیات کودک و نوجوان در بیانیه‌ای ضمن اعتراض به کشته شدن مهسا امینی و سرکوب اعتراض‌های سراسری، خواستار آزادی فوری نوجوانان بازداشت‌شده در اعتراض‌های سراسری شده بودند و عدم استفاده از کودکان به عنوان ابزار سرکوب شده بودند.

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید