شنبه اعتراض؛ دومین اعتصاب سراسری در کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه و ایلام

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۹

بازاریان و کسبه شهرهای چهار استان کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه و ایلام، در همراهی با خیزش سراسری مردم ایران و در اعتراض به حمله‌های موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به مقرهای غیرنظامی احزاب کرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق اعتصاب کردند.

تاکنون ویدیوهایی از اعتصاب در سنندج، ارومیه، ایلام، اشنویه، کامیاران، نقده، بوکان، مهاباد، پیرانشهر، ربط، سردشت، سقز، دیواندره، مریوان، روانسر، شاهو، پاوه و دهگلان منتشر شده است.

مرکز همکاری احزاب کردستان ایران در فراخوانی از مردم خواسته بود در اعتراض به حملات موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به مقرهای غیرنظامی این احزاب در اقلیم کردستان عراق اعتصاب کنند.

روز دوشنبه ۲۸ شهریور نیز بازاریان و کسبه این چهار استان با فراخوان مرکز همکاری احزاب کردستان ایران اعتصاب کردند.

پس از آن سپاه پاسداران به صورت پیاپی مواضع این احزاب در اقلیم کردستان عراق را گلوله‌باران و سپس با پهپادهای انتحاری و موشک به آن‌ها حمله کرد.

در حملات روز چهارشنبه سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات کردستان ایران شش نفر کشته و ۲۱ نفر زخمی شدند. همچنین در حمله سپاه پاسداران به مقر حزب پاک نیز شش نفر کشته و ۲۴ نفر زخمی شدند. دو نفر از اعضای حزب کومله نیز در این حمله مجروح شدند.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، در جریان این حملات یکی از موشک‌های سپاه پاسداران به نزدیکی مدرسه ابتدایی «آزادی» در کمپ آزادی حزب دموکرات کردستان ایران اصابت کرد که منجر به زخمی شدن دست‌کم هشت دانش‌آموز شد.

سپاه پاسداران روز شنبه بار دیگر اقلیم کردستان عراق را توپ‌باران کرد.

از سوی دیگر اما شورای مدیریت گذار همراه با برخی دیگر از شوراها، نهادها، انجمن‌ها و گروه‌ها، در بیانیه‌‌ای خواستار آغاز اعتصاب سراسری از این روز (نهم مهر) برای حمایت از خیزش سراسری مردم ایران شد.

در همین حال در برخی شهرها معترضان با توزیع تراکت و اعلامیه‌هایی از مردم و بازاریان دعوت می‌کنند به اعتصاب‌های سراسری بپیوندند.

همچنین جمعی از رانندگان و کارمندان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، طی بیانیه‌ای در اعتراض به سرکوب اعتراضات مردم اعلام کردند به اعتصاب‌های سراسری می‌پیوندند.

جام جهانی با مردم
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید