تجمعات اعتراضی در عراق و شلیک راکت ساخت ایران در بصره به خانه‌های مردم

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۹

همزمان با ادامه اعتراضات در عراق، رسانه‌های این کشور خبر دادند گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در بصره، شب گذشته چند راکت ساخت ایران را به سوی خانه‌های مردم پرتاب کردند. این حمله خساراتی نداشت. رسانه‌های عراقی تصاویری از راکت ساخت ایران را منتشر کرده‌اند.

امروز اول اکتبر، سالگرد اعتراضات سراسری مردم عراق در سال ۲۰۱۹ است. «کمیته هماهنگی معترضان اکتبری»، از یک ماه پیش فراخوانی را برای تجمع در روز شنبه منتشر کرده‌ بود.

شب گذشته معترضان عراقی در بیانیه‌ای اعلام کردند اجازه نمی‌دهند این کشور به دست ایران و گروه‌های مورد حمایتش بیفتد.

آنان همچنین تاکید کردند اجازه نمی‌دهند گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی دولت آینده عراق را تشکیل دهند.

معترضان عراقی امروز (شنبه ۹ مهر) با تلاش برای کنار زدن موانع بتنی، قصد رسیدن به منطقە سبز را داشتند (دارند) و نیروهای امنیتی با پرتاب گاز اشک‌آور، تلاش کرده‌اند معترضان را متفرق کنند.

همچنین یک بمب دست‌ساز در میان معترضان منفجر شد و آنان را خشمگین کرد.

در همین حال تجمع‌هایی نیز در اکثر شهرهای عراق از جمله کربلا، نجف، بصره و ناصریه برگزار شده است.

دیشب نیز در ناصریه به دفاتر گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی حمله شد و آن‌ها به آتش کشیده شدند.

روز چهارشنبه نیز در پی ناآرامی‌ها در بغداد و در نتیجه درگیری‌های بین تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی، ۱۳۸ تن از هر دو طرف زخمی شدند.

در این روز ده‌ها تن از پیروان جریان صدر به رهبری مقتدی صدر، با وجود محدودیت‌های شدید، در میدان تحریر، خارج از منطقه سبز تجمع کردند تا به تشکیل جلسه پارلمان عراق اعتراض کنند.

پارلمان عراق اما در جلسه خود استعفای محمد الحلبوسی، رییس‌جمهوری این کشور را رد کرد.

با برگزاری جلسات مجلس برای رای‌گیری در مورد استعفای رییس مجلس و انتخاب معاون رییس‌جمهوری، حملات و درگیری‌های متعددی در داخل منطقه سبز انجام شد.

مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه، بزرگ‌ترین برنده انتخابات اکتبر سال گذشته بود اما پس از شکست در تلاش برای تشکیل دولت ائتلافی و پس از ماه‌ها بن‌بست سیاسی در عراق، نهایتا اعلام کرد از عرصه سیاست خارج می‌شود.

اختلاف بین جنبش صدری‌ها و ائتلاف موسوم به چارچوب هماهنگی (احزاب و شبه نظامبان وابسته به ایران) که نوری مالکی و هادی العامری آن‌ها را رهبری می‌کنند، تا به حال مانع از تشکیل دولت در این کشور شده است.

حامیان صدر خواستار برگزاری انتخابات مجدد هستند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید