شنبه اعتراض؛ دانشجویان دانشگاه‌های مختلف در سومین هفته خیزش سراسری مردم ایران تجمع کردند

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۹

دانشجویان دانشگاه‌های دولتی و آزاد در تهران و تعدادی دیگر از شهرهای ایران از جمله یزد، شیراز، اصفهان، زنجان، کرمان، مشهد و کرج، بار دیگر تجمع اعتراضی برگزار و شعارهایی از جمله «زن، زندگی، آزادی»، «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» و «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد» سر دادند.

دانشجویان در یزد به خیزش سراسری مردم ایران پیوستند. تصاویر منتشر شده از این تجمع که با حضور گسترده دختران دانشجو برگزار شد، نشان می‌دهد که آن‌ها در روز شنبه ۹ مهر، شعارهای «زن، زندگی، آزادی» و «دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» سر دادند.

تصاویر ارسال شده از شیراز به ایران‌اینترنشنال، تجمع دانشجویان این شهر در روز شنبه را نشان می‌دهد.

در این تجمع، دانشجویان ترانه «برای ...» شروین حاجی‌پور را هم‌خوانی کردند.

یک ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان روز شنبه به اعتراضات سراسری پیوسته و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

دانشجویان دانشگاه آزاد تهران هم روز شنبه به اعتراضات سراسری مردم ایران پیوستند و شعار «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد هم برای همراه شدن با خیزش سراسری مردم ایران در روز شنبه تجمع اعتراضی برگزار کردند و شعارهایی از جمله برای آزادی زندانیان سیاسی سر دادند.

بر اساس ویدیوی دیگری که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته، دانشجویان دانشکده پزشکی کرج هم‌زمان با سایر دانشگاه‌های ایران، روز شنبه تجمع اعتراضی برگزار کرده و شعار «دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» سر دادند.

همچنین دانشجویان دانشگاه زنجان با سر دادن شعار «زن، زندگی، آزادی» ‌ به اعتراضات سراسری ایران پیوستند.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهند دانشجویان دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه آزاد تهران هم در تجمعات اعتراضی روز شنبه شرکت کردند و آزادی دانشجویان زندانی را خواستار شدند.

دانشجویان دانشگاه علم و صنعت هم در صحن دانشگاه دست به تحصن زدند و شعار «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی نیز تجمع کرده و شعارهایی از جمله «دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه‌های اصفهان و باهنر کرمان نیز تجمع برگزار کردند.

تجمع‌های پیاپی دانشجویان دانشگاه‌ها دو روز پس از انتشار خبر جان باختن مهسا امینی در بیمارستان آغاز شد و اکنون وارد هفته سوم شده است.

پس از این تجمعات، تعداد زیادی از دانشجویان بازداشت و به حراست احضار شدند.

همچنین حکومت از شیوه مجازی کردن آموزش برای تخلیه دانشگاه‌ها از دانشجویان استفاده کرده که دانشجویان آن را «توهین‌آمیز» خوانده‌اند.

دانشجویان دانشگاه‌های مختلف ایران و برخی استادان دانشگاه‌ها اعلام کرده‌اند در اعتراض به وضعیت امنیتی حاکم بر دانشگاه‌ها سر کلاس‌های درس از جمله کلاس‌های مجازی شرکت نمی‌کنند.

دانشجویان همچنین خواستار آزادی همکلاسی‌های بازداشت شده خود هستند.

شماری از استادان دانشگاه‌ها هم در روزهای گذشته از سمت استادی استعفا کرده‌اند و برخی هم بازداشت شده‌اند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید