تهران تحقیقات درباره فعالیت‌های اتمی مشکوک خود را «بهانه‌ای برای اعمال تحریم‌ها» دانست

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۰۸

محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، با اشاره ضمنی به تحقیقات آژانس درباره فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای جمهوری اسلامی، آن‌چه را «اتهامات ناروا و بی‌اساس علیه برنامه‌ها و فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران» خواند، بهانه‌ای دانست برای «اعمال تحریم‌ها» علیه جمهوری اسلامی.

اسلامی روز جمعه هشتم مهر در یک سخنرانی در این زمینه گفت: «متاسفانه شاهد هستیم دشمنان به شدت موضوع فن‌آوری هسته‌ای در ایران را مورد تهاجم قرار داده و مخالف وجود این فن‌آوری در ایران هستند. اتهامات ناروا و بی‌اساسی را مطرح و بهانه کرده‌اند تا تحریم‌های ظالمانه علیه ایران را اعمال کنند و از تهمت و افترا هم خسته نمی‌شوند.»

او بار دیگر مدعی شد همه فعالیت‌های اتمی جمهوری اسلامی جنبه‌های صلح‌آمیز دارد و حکومت ایران در زمینه توسعه این فعالیت‌ها به پیشرفت‌هایی رسیده است.

اسلامی در روزهای اخیر برای شرکت در شصت و ششمین اجلاس مجمع عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وین، مقر این آژانس رفته بود.

حدود یک ماه پیش اما رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت ایران درباره مواد هسته‌ای اعلام نشده در سایت‌های خود هنوز پاسخ قانع‌کننده‌ای به این سازمان ارائه نکرده است.

گروسی در مصاحبه با پی‌بی‌اس نیوز گفت: «از ایران می‌خواهیم با ما همکاری کند و به آژانس بیشترین دسترسی ممکن را برای بازرسی از سایت‌هایش بدهد.»

در حالی که هنوز مذاکرات احیای برجام به نتیجه‌ای نرسیده، گروسی در روزهای اخیر از مذاکرات دوباره با مقام‌های جمهوری اسلامی در مورد مسائل پادمانی حل‌ نشده میان آژانس و تهران در زمینه کشف اورانیوم‌های غنی شده با منشا انسانی در مکان‌های اعلام نشده از سوی ایران خبر داد.

او روز دوشنبه با اعلام این که ایران از ماه ژوئن تعاملی با آژانس نداشته، تاکید کرد: «در نتیجه، مسائل باقی‌مانده مربوط به وجود ذرات اورانیوم با منشا انسانی، حل نشده‌ و آژانس در موقعیتی نیست که تضمین دهد برنامه هسته‌ای ایران منحصرا صلح‌آمیز است.»

سه ماه پیش ایران در واکنش به قطعنامه جدید شورای حکام آژانس، بار دیگر همکاری خود را با آژانس کاهش داد.

بریتانیا، فرانسه و آلمان اما در بیانیه‌ای مشترک اقدام‌های ایران را در محدود کردن همکاری‌های خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی محکوم کردند و هشدار دادند اقدام‌های جدید تهران صرفا وضعیت موجود را وخیم کرده و تلاش‌ها را برای احیای برجام پیچیده‌تر می‌کند.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز با اشاره به این که شورای حکام با قطعنامه اخیر خود پیامی بدون ابهام به ایران ارسال کرد که باید به تعهدات پادمانی خود عمل کند، گفت: «ما برای احیای برجام آماده‌ایم، ایران فقط باید تصمیم بگیرد که خواسته‌های نامربوط خود را کنار بگذارد و با توافقی که از ماه مارس در دسترس است موافقت کند.»

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید