طنین صدای معترضان در شامگاه جمعه از سقز تا آبادان

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۰۸

معترضان در شامگاه جمعه هشتم مهرماه در شهرهای متعددی از ایران به خیابان آمدند و با سردادن شعارهای ضدحکومتی در کنار شعار‌هایی چون «‌زن، زندگی، آزادی» مقاومت در خیابان را ادامه دادند.

جمعیت معترضان در تجمع شبانه در سقز گسترده بود و با وجود جو سنگین امنیتی که طی روزهای گذشته در این شهر برقرار بوده، دوباره فریاد‌های مردم در خیابان شنیده شد.

در اردبیل هم تصاویر حاکی از حضور گسترده معترضان بود و ویدیو‌هایی هم از فراری دادن ماموران به دست معترضان منتشر شده است.

شهرهای کرمان، دزفول و آبادان هم صحنه اعتراض‌های خیابانی بود و برخی دیگر از شهرها از جمله تهران، گوهردشت کرج و بوکان هم مردم با اعتراض‌های خودرویی و به صدا درآوردن بوق ماشین‌ همبستگی خود با اعتراض‌ها را نشان دادند.

در اعتراض‌های روز جمعه جلوه‌های برجسته‌ای از جسارت و شهامت زنان در شهرهای مختلف مشهود بود. در ولی‌عصر، گوهر‌دشت و اهواز و اراک تصاویری از حضور زنان بدون روسری منتشر کرده که در سطح شهر تردد می‌کنند و معترضان آنها را تشویق می‌کنند.

چنین جلوه‌هایی از اعتراض‌ها به ویژه در شهرهای سنتی‌تر مانند اراک در نوع خود منحصر‌ به‌فرد به شمار می‌رود.

دیوار‌نویسی‌‌‌ با شعارهای ضدحکومتی هم در روزهای اخیر اوج گرفته و بر خلاف دفعات گذشته که این دیوارنویسی‌ها در ساعات پایانی شب و بامداد انجام می‌شد این‌بار معترضان در روز روشن در خیابان‌ها شعارنویسی می‌کنند.

در همین حال به دلیل اختلال‌ شدید اینترنت، فراخوان‌های اعتصاب هم به صورت چاپی از سوی معترضان تهیه و توزیع می‌شود.

انتظار می‌رود چنین فعالیت‌هایی در روزهای آینده با بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها بیشتر شود.

تداوم واکنش اروپایی‌ها به حکومت ایران

در همین حال واکنش‌های مقامات اروپایی به کشته شدن مهسا امینی هنگام نگهداری در مقر پلیس امنیت اخلاقی پس از بازداشت از سوی گشت ارشاد و همچنین سرکوب خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، همچنان ادامه دارد.

شماری از نمایندگان احزاب مختلف آلمان ضمن اعلام همبستگی با خانواده مهسا امینی و معترضان در ایران، بر لزوم اقدامات لازم علیه مقام‌های جمهوری اسلامی تاکید کردند.

با وجود فراخوانده شدن سفیر ایران در برلین به وزارت امور خارجه آلمان، امید نوری‌پور، رییس حزب سبز آلمان به ایران‌اینترنشنال گفت: «این اشتباه است که کشورهای اروپایی پشت برجام و مذاکرات هسته‌ای پنهان شوند و به نقض حقوق بشر در ایران نپردازند.»

آنالنا بئربوک، وزیر امور خارجه آلمان نیز گفت تمام تلاش خود را برای اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه کسانی که زنان را در ایران سرکوب می‌کنند، انجام می‌دهد.

بئربوک روز پنج‌شنبه هفتم مهر در پارلمان فدرال آلمان گفت: «مقام‌های ایران باید فورا به رفتار خشونت‌آمیز خود با معترضان پایان دهند.»

جهان‌نما
اخبار
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید