جمهوری اسلامی علیه ورزشکاران معترض؛ بازداشت حسین ماهینی و خط‌و‌نشان کشیدن برای چهره‌ها

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۰۸

شامگاه پنج‌شنبه هفتم مهر، حسین ماهینی، بازیکن سابق پرسپولیس و تیم ملی و همچنین آریا جعفری، ملی‌پوش پیشین قایقرانی ایران و عکاس ورزشی، به وسیله نیروهای امنیتی بازداشت شدند. با وجود تلاش برای سرکوب‌، خیزش سراسری ایران با اعتراضات گسترده و اعتصابات ادامه دارد.

پس از بازداشت شماری از روزنامه‌نگاران، دانشجویان و برخی از فعالان صنفی دیگر، از روز پنج‌شنبه موج دستگیری معترضان به جمهوری اسلامی به ورزشکارانی همچون ماهینی و جعفری رسید.

از روزهای گذشته اما بسیاری از مقام‌های جمهوری اسلامی برای علی کریمی و سایر ورزشکاران خط و نشان کشیده و آن‌ها را تهدید به بازداشت و توقیف اموال کرده بودند.

پس از بازداشت حسین ماهینی، از شب گذشته تاکنون برخی ورزشکاران نسبت به این دستگیری واکنش نشان داده و به حمایت از او پرداخته‌اند.

وریا غفوری، کاپیتان پیشین تیم استقلال و بازیکن فولاد نوشته است: «انسانی که درد مردمش را درد خودش بداند، مجرم نیست، شریف است. طبق اصل ۲۷ قانون اساسی مردم حق اعتراض دارند. حسین ماهینی را آزاد کنید.»

عارف غلامی، مدافع تیم استقلال هم در محکومیت بازداشت حسین ماهینی نوشت: «سلامتی دفاع راستی که نتونست وسط بازی کنه.»

مهدی قایدی، دیگر بازیکن تیم استقلال هم در محکومیت بازداشت حسین ماهینی در اینستاگرامش نوشت: «برای مرد‌های واقعی‌مون ...»

نوشتن جمله‌ (پست و توییت) با مطلع "برای"، در روزهای اخیر به یک تم در جریان اعتراضات و خیزش سراسری مردم ایران تبدیل شده است و بسیاری از کاربران با استفاده از آن، از دلایل و ضرورت‌های سرنگونی جمهوری اسلامی نوشته‌اند.

مهدی مهدوی‌کیا، ستاره پیشین تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه هامبورگ،پس از بازداشت حسین ماهینی به وسیله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، در یک استوری اینستاگرامی نوشت: «این‌ روزها در حافظه تاریخ ثبت خواهد شد.»

پیمان رجبی و لیلا رجبی، ملی‌پوشان پیشین دوومیدانی ایران هم در پست و استوری‌های جداگانه‌ای، حمایت خود را از او اعلام کردند و خواستار آزادی مدافع پیشین تیم ملی و باشگاه پرسپولیس شدند.

مزدک میرزایی، گزارشگر فوتبال هم با انتشار تصویری از حسین ماهینی نوشت: «متاسفانه حسین ماهینی، بازیکنی که سال‌ها باعث شادی مردم فوتبال‌دوست ایران شده را به بهانه دفاع از همین مردم بازداشت می‌کنند. اما با آگاهی مردم کشورم، این پایان ماجرا نیست. منتظر اعلام حمایت همه‌جانبه دیگر فوتبالیست‌ها از حسین هستیم.»

مهرداد پولادی، بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران هم پس از بازداشت حسین ماهینی به وسیله نیروهای امنیتی در ایران در استوری اینستاگرامش و در حمایت از او نوشت: «باشرف که باشی، بی‌شرف‌ها تحملت نمی‌کنند.»

یکی دیگر از چهره‌هایی که به بازداشت ماهینی از سوی ماموران اطلاعات واکنش نشان داده، محمد تقوی، بازیکن پیشین تیم ملی است که در توییتی نوشت: «بازداشت حسین ماهینی که از جامعه فوتبال است می‌تواند نشان دهنده هم‌بستگی تمامی اقشار فوتبال باشد، به شرط آن که جامعه فوتبال خنثی عمل نکند و اصل ابتدایی ورزش گروهی را بداند.»

علی کریمی هم در اینستاگرام و توییتر خود عکس حسین ماهینی را با هشتگ «باشرف» منتشر کرد و نوشت: «برای انسان‌های باشرف، برای حسین ماهینی ...»

روز پنج‌شنبه هفتم مهر ماه خبری اختصاصی به ایران‌اینترنشنال رسید که ۱۵ مامور اطلاعات، با هجوم به منزل حسین ماهینی قصد بازداشت او را داشتند اما چون او در منزل حضور نداشته، ماموران پس از تفتیش خانه، لپ‌تاپ، گوشی‌های همراه و تبلت او، همسر و فرزندش را توقیف می‌کنند.

ساعاتی بعد خبرگزاری دولت جمهوری اسلامی اعلام کرد «در پی اعلام جرم علیه برخی از سلبریتی‌ها به جهت تشویق به اغتشاش»، حسین ماهینی با صدور دستور قضایی بازداشت شده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، ماموران اطلاعات حسین ماهینی را هنگام بازگشت به خانه بازداشت کرده‌اند.

پس از حسین ماهینی و در ادامه بازداشت‌های گسترده پس از اعتراضات سراسری خبر بازداشت آریا جعفری، ملی‌پوش پیشین قایقرانی ایران و عکاس ورزشی منتشر شد.

بر اساس گزارش انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی، جعفری به وسیله نیروهای امنیتی در منزل شخصی‌اش دستگیر شده است و تاکنون تماسی با نزدیکان نداشته‌.

دلیل دستگیری او مشخص نیست.

اما نام علیرضا فغانی نیز از لیست داوران بین‌المللی فوتبال ایران برای سال آینده خط خورد.

به نظر می‌رسد این تصمیم بی‌ارتباط با استوری‌های اعتراض‌آمیز او در روزهای اخیر و پست‌های حمایتی از علی کریمی و سردار آزمون نباشد.

روز چهارشنبه نیز ماموران امنیتی به ویلای علی کریمی در لواسان هجوم بردند و پس از تفتیش منزل، دوربین‌های مدار بسته را با خود بردند.

علاوه بر این، کریمی به دلیل حمایت از خیزش سراسری مردم، در روزهای اخیر مورد حمله حامیان و رسانه‌های جمهوری اسلامی قرار گرفته است؛ از تخریب مجسمه او در زادگاهش تا برنامه‌ریزی برای راهپیمایی در مقابل ویلایش در لواسان.

پس از قتل حکومتی مهسا امینی، علی کریمی و حسین ماهینی در شبکه‌های اجتماعی حمایت زیادی از خیزش سراسری مردم داشته‌‌اند.

بسیاری از ورزشکاران ایرانی هم در روزهای اخیر از تظاهرات گسترده هموطنان خود حمایت کرده‌اند.

از جمله علی دایی، کریم باقری، مهدی مهدوی‌کیا، مهرداد پولادی، محمد خدابنده‌لو، محمود ابراهیم‌زاده، حسین حسینی، سامان قدوس، امیرارسلان مطهری و ... در میان فوتبالیست‌ها و کیمیا علیزاده، فرشته سارانی، رویا صفوی، محمدعلی گرایی، راضیه جانباز، فاطمه یاوری، منصور بهرامی، مهلا محروقی و ... از میان ورزشکاران رشته‌های دیگر.

خبر ورزشی
۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید