ولادیمیر پوتین، پارلمان روسیه را از طرح الحاق مناطقی از اوکراین به این کشور مطلع کرد

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۰۸

ویاچسلاو ولودین، رییس پارلمان روسیه، اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری این کشور، پارلمان را در مورد طرح‌هایی برای پذیرش چهار منطقه از اوکراین در روسیه که گامی در جهت الحاق این سرزمین‌ها به روسیه به شمار می‌رود، مطلع کرده است.

ولودین که یکی از متحدان کلیدی پوتین به شمار می‌رود، روز جمعه هشتم مهر در کانال رسمی تلگرام دومای روسیه گفت پوتین درخواست‌های رسمی مناطق مورد نظر در اوکراین را به اطلاع پارلمان رسانده است.

روسیه همه‌پرسی‌هایی با اجبار همگانی به رای دادن در چهار منطقه نیمه اشغالی اوکراین - دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژیا - برگزار کرده و مدعی است اکثریت قاطع ساکنان این مناطق به نفع پیوستن به روسیه رای داده‌اند.

دولت‌های غربی، سازمان ملل متحد و کی‌یف اما اعلام کردند این رای‌گیری‌ها تحت اشغالگری روسیه انجام شده‌اند، قوانین بین‌المللی را نقض کرده‌اند و اعتباری ندارند.

لیز تراس، نخست‌وزیر بریتانیا گفت که کشورش هرگز مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژیا را به عنوان «چیزی غیر از خاک اوکراین» نخواهد پذیرفت.

او گفت ولادیمیر پوتین قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند.

شامگاه پنج‌شنبه هفتم مهر، رسانه‌های روسیه اعلام کردند بر اساس فرمان‌هایی، پوتین استقلال دو منطقه زاپوریژیا و خرسون در اوکراین را به رسمیت شناخته و قرار است این دو منطقه، همراه دو منطقه دونتسک و لوهانسک به روسیه ملحق شوند.

با این حال، کرملین روز جمعه هشتم مهر اعلام کرد هنوز باید مشخص کند که آیا مسکو همه این چهار منطقه را به خاک خود ضمیمه می‌کند یا فقط بخش‌هایی را [می‌خواهد] که اشغال کرده است.

صبح روز جمعه اما فرماندار زاپوریژیا در اوکراین اعلام کرد در حمله موشکی به یک کاروان غیرنظامی، ۲۳ نفر کشته و ۲۸ نفر زخمی شده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید