زمزمه‌ها درباره فیلتر شدن همیشگی اینستاگرام و واتس‌اپ در ایران

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۷

با تداوم محدویت‌ شدید اینترنت در ایران و فیلتر شدن شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام و پیام‌رسان واتس‌اپ همزمان با خیزش سراسری مردم علیه جمهوری اسلامی، رسانه‌های داخلی در گزارش‌هایی اعلام کرده‌اند احتمالا این فیلترینگ‌ همیشگی می‌شود.

روزنامه سازندگی چاپ تهران، روز پنج‌شنبه هفتم مهر، با اشاره به اظهارات اخیر عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات جمهوری اسلامی نوشت: «تجربه شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام، توییتر و یوتیوب نشان می‌دهد فیلتر کردن دائمی است و احتمال برداشتن محدودیت تقریبا نزدیک به صفر.»

زارع‌پور به تازگی گفته است مردم کسب‌وکارهای خود را از پلتفرم‌های خارجی به پلتفرم‌های ایرانی منتقل کنند.

روزنامه دنیای اقتصاد نیز روز چهارشنبه ششم مهر در گزارشی با اشاره به نگرانی‌های مردم از محدودیت‌هایی که برای اینترنت به‌ وجود آمده، نوشت تجربه فیلتیرینگ در ایران می‌گوید پلتفرم‌های فیلتر شده مانند اینستاگرام و واتس‌اپ، دیگر رفع فیلترینگ نمی‌شوند و احتمال رفع فیلتر آن‌ها بسیار ضعیف است.

زارع‌پور پیشتر گفته است مرجع این که فیلتریگ اینستاگرام ادامه پیدا کند یا نه وزارت ارتباطات نیست.

او مدعی شده است که جلسه‌ای درباره فیلترینگ دائمی اینستاگرام تشکیل نشده است.

با تداوم خیزش مردمی علیه جمهوری اسلامی، محدودیت‌های اینترنت در ایران شدت گرفت.

خبرگزاری فارس در روزهای گذشته نوشت که «با تصمیم شورای امنیت کشور دسترسی به اینستاگرام ممکن نیست» و «دسترسی به واتس‌اپ هم دارای اختلال است».

قبل از آن، نت‌بلاکس، سازمان غیردولتی ناظر بر اینترنت در جهان، با تایید محدود شدن دسترسی به واتس‌اپ و اینستاگرام در ایران، قطع اینترنت اپراتورهای همراه اول و ایرانسل و مشاهده اختلالات منطقه‌ای در طول اعتراضات، اعلام کرد ایران تحت شدیدترین محدودیت‌های اینترنت از دوره آبان ۹۸ به بعد قرار دارد.

واتس‌اپ در پاسخ به انتقادها علیه این پیام‌رسان در زمینه قطع و اختلال آن در ایران، در حساب توییتری خود نوشت: «ما عامدانه دسترسی به پلتفرم خود را مختل یا شماره‌های ایرانی را مسدود نمی‌کنیم.»

واتس‌اپ اضافه کرد: «تمام توان فنی خود را برای حفظ خدمات و امکان استفاده همه کاربران در جهان انجام می‌دهیم.»

واتس‌اپ همچنین نوشت: «در تلاشیم که دوستان ایرانی‌ ما بتوانند با هم در ارتباط بمانند و در حد امکانات خود از هیچ کاری دریغ نمی‌کنیم تا سرویس‌های ارتباطی ما به طور مستمر فعال بمانند.»

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید