سوئد اعلام کرد چهارمین نشتی را در خط لوله نورد استریم، خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا، کشف کرده است. این سوراخ به وجود آمده در این لوله در دریای بالتیک کشف شده است. یکی از مقام‌های گارد ساحلی سوئد به خبرگزاری فرانسه گفت دو نشتی در خاک سوئد و دو مورد در خاک دانمارک وجود دارد.

برخی کارشناسان اعلام کرده‌اند اگر این خط لوله به سرعت تعمیر نشود، مقدار زیادی آب نمک وارد آن می‌شود و خطوط لوله دچار خوردگی می‌شوند.

دانمارک روز سه‌شنبه ششم مهر اعلام کرده بود سه نشتی بزرگ در این خط لوله شناسایی کرده است.

دو خط لوله نورد استریم یک و دو، گاز روسیه را از زیر دریای بالتیک به آلمان منتقل می‌کنند.

مقام‌های اروپا و آمریکا دلیل حادثه در این خط لوله را خرابکاری ذکر کرده‌اند اما هنوز جزییاتی درباره این اقدام مشخص نشده است.

آن‌چه خرابکاری خوانده شده است همزمان با اعتراض آمریکا و اروپا به برگزار شدن همه‌پرسی در چهار استان اوکراین به وسیله روسیه انجام شده است.

مسکو اعلام کرد نتایج همه‌پرسی در چهار استان اوکراین برای الحاق به روسیه از ۸۷ تا ۹۹/۲ درصد مثبت بوده است.

در واکنش به این موضوع، لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل، گفت ایالات متحده قطعنامه‌ای را مبنی بر به رسمیت نشناختن هیچ تغییری در اوکراین، به شورای امنیت سازمان ملل ارائه خواهد کرد.

روسیه امکان وتوی این قطعنامه در شورای امنیت را دارد اما گرینفیلد گفت که این امر باعث می‌شود آمریکا این موضوع را به مجمع عمومی سازمان ملل ببرد.

این همه‌پرسی اجباری در چهار استان لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوریژیا، برگزار شد.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، رییس‌جمهوری آمریکا و همچنین مقام‌های کشورهای اروپایی، نتایج این همه‌پرسی را «ساختگی» و از پیش مشخص خوانده‌ بودند.

روسیه هشت سال پیش نیز پس از تسلط بر شبه جزیره کریمه، با برگزار کردن یک همه‌پرسی مدعی شد «۹۷ درصد ساکنان این منطقه» خواستار الحاق به روسیه هستند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید