بی‌نتیجه ماندن نشست پارلمان لبنان برای انتخاب رییس‌جمهوری جدید

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۷

پارلمان لبنان نتوانست رییس‌جمهوری جدید این کشور را انتخاب کند چون هیچ کدام از نامزدها نتوانستند در دور اول رای‌گیری، اکثریت آرای نمایندگان را به دست بیاورند.

بر اساس گزارش رویترز، جلسه روز پنج‌شنبه هفتم مهر (۲۹ سپتامبر) پارلمان لبنان در حالی برگزار شد که هیچ‌ یک از اسامی ارائه شده و افراد مطرح از سوی نمایندگان، نتوانست دو سوم رای اولیه را برای ورود به کاخ ریاست جمهوری به دست بیاورد.

این در حالی است که دوره شش ساله ریاست جمهوری میشل عون به عنوان رییس‌جمهوری فعلی حدود یک ماه دیگر به پایان می‌رسد و نگرانی‌هایی درباره خالی ماندن پست ریاست جمهوری لبنان در شرایطی که این کشور درگیر بحران مالی است، وجود دارد.

طبق قانون، نامزدهای ریاست جمهوری لبنان برای پیروزی در دور اول رای‌گیری در پارلمان این کشور باید رای مثبت ۸۶ نماینده از ۱۲۸عضو مجلس را به دست بیاورند.

در جلسه امروز اما ۱۲۲نماینده از ۱۲۸ نماینده پارلمان در رای‌گیری شرکت کردند که از این تعداد، ۶۳ نماینده رای سفید دادند.

در این رای‌گیری دو نامزد ریاست‌جمهوری یعنی میشل معوض و سلیم اده به ترتیب ۳۶ و ۱۱ رای به دست آوردند و ۱۲ رای هم باطله اعلام شد.

پس از این ناکامی، نبیه بری، رییس پارلمان لبنان اعلام کرد تا زمانی که بر سر یک نامزد مشخص توافقی صورت نگیرد، تاریخ جدیدی برای برگزاری جلسه انتخاب رییس‌جمهوری جدید تعیین نمی‌کند.

انتخاب رییس‌جمهوری در لبنان در دور اول با رای دو سوم مجموع اعضای پارلمان متشکل از ۱۲۸ نماینده یعنی ۸۶ نماینده و در دور دوم با اکثریت مطلق یعنی ۶۵ نماینده انجام می‌شود.

تیر ماه امسال، نجیب میقاتی با حمایت حزب‌الله لبنان بار دیگر به مقام نخست وزیری لبنان رسید و مامور تشکیل دولت شد تا اصلاحات اقتصادی را پیش ببرد.

با وجود انتخاب مجدد میقاتی به مقام نخست‌وزیری، به عقیده ناظران سیاسی، تشکیل دولت جدید لبنان ممکن است به دلیل اختلافات بین نیروهای سیاسی مختلف، هفته‌ها و حتی ماه‌ها به طول بینجامد.

این در حالی است که لبنان به دلیل وجود بحران‌ بی‌سابقه اقتصادی، نیازمند تشکیل فوری دولت است.

تشکیل دولت پیشین میقاتی در سپتامبر سال گذشته در حالی بود که این کشور با ۱۳ ماه بلاتکلیفی برای تشکیل دولت مواجه بود.

بحران اقتصادی کنونی بسیاری از لبنانی‌ها را در فقر فرو برده و ارزش پول ملی این کشور را پایین آورده است.

چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید