با وجود ابراز نگرانی دبیر کل سازمان ملل متحد، جمهوری اسلامی بر تداوم سرکوب‌ها تاکید کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۶

در حالی که سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، از افزایش جان‌باختگان اعتراضات ایران به خصوص زنان و کودکان ابراز نگرانی کرده است، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفت ایران جای «کودتا و انقلاب‌های رنگی» نیست. او بر تداوم سرکوب‌ها تاکید کرد.

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد این سازمان به طور فزاینده‌ای از گزارش‌ها درباره افزایش جان‌باختگان اعتراضات از جمله زنان و کودکان نگران است و بر انجام تحقیقات سریع، بی‌طرفانه و موثر در مورد مرگ مهسا امینی از سوی یک مرجع مستقل تاکید می‌کند.

همچنین در این بیانیه آمده است که گوترش در دیدار دوجانبه اخیر خود با ابراهیم رئیسی در نیویورک بر «لزوم احترام به حقوق بشر از جمله حق آزادی بیان و حق تجمع مسالمت‌آمیز» تاکید کرده است.

سخنگوی گوترش نوشت: «دبیر کل سازمان ملل از نیروهای امنیتی می‌خواهد که از استفاده از نیروی غیرضروری یا نامتناسب خودداری کنند و از همه می‌خواهد که حداکثر خویشتنداری را برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها اعمال کنند.»

این در حالی است که حسین امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با رادیو ملی آمریکا، خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی را «کودتا یا انقلاب رنگین» توصیف و معترضان را نیز به «ایجاد اخلال و آشوبگری» متهم کرد.

او مدعی شد: «در ایران به مطالبات مردم توجه می‌کنیم اما با کسانی که بخواهند آشوب کنند و تحت تاثیر خارج از کشور باشند، طبق قوانین برخورد می‌کنیم.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی همچنین مدعی شد که آمریکا در زمان کرونا حاضر نشده است یک واکسن به ایران ارسال کند: «به جاهای دیگری هم که به ایران واکسن می‌دادند، فشار آورد که ایران تحریم است و واکسن ندهید.»

این در حالی است که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در یک سخنرانی ورود هر گونه واکسن آمریکایی و بریتانیایی کرونا به ایران را ممنوع اعلام کرد.

همچنین در حالی که مذاکرات احیای برجام به نتیجه‌ای نرسیده و کشورهای غربی ایران را به عقبگرد در این مذاکرات متهم می‌کنند، امیرعبداللهیان از آمریکا خواست به این مذاکرات بپردازد و بداند که «تغییر رژیمی در ایران صورت نخواهد گرفت.»

خیزش مردمی علیه جمهوری اسلامی پس از قتل مهسا امینی به دست ماموران گشت ارشاد آغاز شده و حمایت‌های بین‌المللی گسترده‌ای را نیز در پی داشته است.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید