ادامه اعتراض‌ها در سراسر ایران، با روسری سوزی، مبارزات خیابانی و شعار برای براندازی نظام

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۰۱

با گسترده شدن اعتراض‌ها به کشته شدن مهسا امینی به شهرهای مختلف ایران، شعارها علیه خامنه‌ای و فریاد برای سرنگونی جمهوری اسلامی به محور اصلی اعتراضات تبدیل شده و شهرهای مختلف صحنه روسری سوزانی زنان و مبارزات خیابانی علیه سرکوب خشونت بار تظاهرات شده‌اند.

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد تعداد زیادی از زنان در نازی‌آباد تهران، روسری‌های خود را در کانکس آتش‌ گرفته پلیس می‌اندازند. زنان در تجمع اعتراضی منطقه نیاوران تهران نیز روسری‌های خود را سوزاندند.

در اعتراضات ساوه نیز دو زن با برداشتن روسری خود رقصیدند و در میان شعارهای معترضان روسری‌ها را سوزاندند.

در میدان تجریش تهران، معترضان با شعار «مرگ بر دیکتاتور» به خیابان آمدند و در منطقه نارمک معترضان ضمن سر دادن شعارهای ضد حکومتی، سطل‌های زباله را به آتش کشیدند.

معترضان در منطقه تهرانپارس شعار «زن، زندگی، آزادی» سردادند و در فلکه صادقیه تهران با فریاد زدن نام علی کریمی از او به دلیل حمایتش از اعتراض‌ها تقدیر کردند.

ویدیوهایی که به دست ایران اینترنشنال رسیده نشان می‌دهد معترضان در پرند با وجود جو امنیتی با حضور گسترده در خیابان‌ها شعار «مجتبی بمیری، رهبری رو نبینی» و «مرگ بر دیکتاتور» سردادند.

ویدیوهایی که از مشهد منتشر شده نشان می‌دهد معترضان در این شهر برای مقابله با سرکوب نیروهای امنیتی از کوکتل مولوتف استفاده می‌کنند.

در آبادان معترضان و زنانی که روسری خود را برداشته بودند با احاطه کردن یک مامور نیروی انتظامی شعار «رضا شاه روحت شاد» سر دادند.

همچنین ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال حضور گسترده معترضان را در کاشمر نشان می‌دهد که شعارهای «جمهوری اسلامی نمی‌خواهیم»، «مرگ بر دیکتاتور» و «ایرانی می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» سرداده‌اند.

یک ویدیوی دیگر که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد ماموران امنیتی در انزلی پس از تعقیب چند جوان معترض که به پارکینگ خانه‌ای پناه برده بودند، در و شیشه‌های این ساختمان را شکستند و وارد آن شدند.

ویدیوهای دیگر در شبکه های اجتماعی از گسترش اعتراضات به شهرهای کاشمر، ملکان ، شیروان، متل قو، اشنویه، کیان پارس اهواز، مشکین شهر، متل قو و فردیس ملارد خبر می‌دهد.

در همین حال، همبستگی ایرانیان خارج از کشور با اعتراضات داخل کشور ادامه دارد. گروهی از ایرانیان ساکن تورنتو در تجمعی که برای یادبود مهسا امینی و حمایت از معترضان ایران برگزار کردند به انگلیسی شعار دادند: «نامش را تکرار کنید: مهسا امینی.»

فعالان ایرانی ساکن نیوزیلند نیز برای تجمع در اعتراض به کشته شدن مهسا امینی و همبستگی با معترضان ایران، شنبه ساعت ۳ عصر به وقت محلی برای برگزاری تجمع در میدان اوتیا در شهر اوکلند فراخوان دادند.

در همین حال، موج بازداشت‌ و سرکوب از سوی نیروهای امنیتی ادامه دارد. برابر اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، روز پنج‌شنبه اینترنت همراه و خانگی در بخش‌هایی از تهران و برخی دیگر از نقاط کشور به شکل کلی قطع شده است و به همین دلیل اطلاع دقیقی از جدیدترین اخبار مربوط به اعتراض‌ها در شهرهای مختلف در دست نیست.

گزارش‌ها از بابل از تیر خوردن دو جوان حدود سى ساله در اول كمربندى اميركلا در این شهر حکایت دارد.

هرانا نیز از بازداشت یک معترض به نام سروش عباسی شاه‌ ابراهیمی در سقز و انتقال او به یک مکان نامعلوم خبر داد.

همچنین ماموران امنیتی با یورش به خانه حسین رونق، وبلاگ‌نویس و فعال مدنی، قصد بازداشت او را داشتند. ساعاتی بعد، این فعال مدنی گفت بازداشت نشده و پس از آن‌که تلفنی به مادرش گفته بود ماموران مسلح به او حمله کرده‌اند، موفق به فرار شده است.

حسین رونقی گفت: ماموران امنیتی با پنجه بوکس به من حمله کردند و می‌خواستند با آمبولانس مرا بازداشت کنند. از ایران نخواهم رفت. شنبه با وکیلم به دادسرای اوین می‌روم. از همانجا هم به اعتصاب غذای خشک اقدام می‌کنم.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید