خبرگزاری هرانا از اعدام دست‌کم ۶۴ نفر در ایران در شهریور ماه امسال خبر داد

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۰۱

خبرگزاری هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود درباره نقض حقوق بشر در ایران اعلام کرد در شهریور ۱۴۰۱، دست‌کم ۶۴ حکم اعدام در ایران اجرا شده است. به طور میانگین، روزانه بیش از دو اعدام.

بر اساس این گزارش، در میان موارد اعدام در ماه گذشته خورشیدی، می‌توان به اعدام هفت زندانی در زندان میناب اشاره کرد که پیشتر بابت اتهام‌های مرتبط با جرایم مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند.

همچنین در ماه گذشته، حکم دو زندانی در زندان زاهدان به اجرا در آمد که این دو در مرداد ماه ۱۳۹۲، بابت اتهاماتی از قبیل «اقدام علیه امنیت کشور»، «قیام مسلحانه» و «همکاری با گروه‌های مخالف نظام» به حبس و اعدام محکوم شده بودند.

ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اجرای مجازات مرگ را برای شهروندان خود در دنیا دارد.

در گزارش هرانا به برگزاری تجمعات متعدد کارگری، نقض گسترده حقوق زندانیان، محکومیت‌های متعدد، نقض پایدار آزادی بیان و احضارها هم اشاره شده است.

بازداشت‌های متعدد سیاسی از جمله دیگر موارد مطرح شده در این گزارش است که با توجه به اعتراضات جاری در کشور به دنبال «قتل دولتی» مهسا امینی پس از «بازداشت خودسرانه» از سوی گشت ارشاد، همچنان ادامه دارد.

هرانا نوشته است: «در این ماه، فاطمه سپهری در مشهد، دو شهروند در ارومیه، پنج شهروند در سنندج و نقده، منصوره موسوی در مشهد، ۱۸ شهروند در شهرهای کردنشین کشور و هشت شهروند در شهرهای سنندج، مریوان، کامیاران و مهاباد، مهدی باقرزاده در تهران، اهون هوشمند در سقز، چهار شهروند در پاوه و مهناز محمدی در تهران بازداشت شدند.»

همچنین، آیدین جعفری، شهروند اهل شهرستان ماکو، پس از حضور در اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شده است.

او همراه شماری دیگری از شهروندان، در پی برگزاری تجمعی اعتراضی در خصوص وضعیت دریاچه ارومیه، در روزهای اخیر به اداره اطلاعات شهرستان ماکو احضار شده بود.

این خبرگزاری حقوق‌بشری همچنین به «اعتراضات صنفی» پرداخته و نوشته است در شهریور ماه، دست‌کم ۴۲ تجمع اعتراضی در ایران برگزار شده که از میان مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تجمع اعتراضی کارگران اخراج شده شرکت روغن نباتی جهان، کارگران مجتمع کشت و صنعت کارون شوشتر، کارگران روغن نباتی نرگس شیراز، کارگران کارخانه آجر جیل در کارون، کارگران شهرداری اسالم و کارگران خدماتی خط سه مترو تهران اشاره کرد.

یک ماه پیش، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران گزارش داد در فاصله اول ژانویه تا ۳۰ ژوئن سال ۲۰۲۲، دست‌کم ۲۵۱ نفر از جمله حداقل شش زن و پنج شهروند افغانستان در ایران اعدام شدند.

بر اساس گزارش جاوید رحمان، رقم اعدام‌ها در شش ماه اول سال ۲۰۲۲ در مقایسه با آمار اعدام‌ها در سال ۲۰۲۱ در همین مقطع، دو برابر شده است.

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید