اعضای مجلس نمایندگان آمریکا به خزانه‌داری: برای اینترنت ماهواره‌ای ایران اقدام فوری کنید

۱۴۰۱/۶/۳۱

گروهی از اعضای دو حزب مجلس نمایندگان آمریکا از وزیر خزانه‌داری ایالات‌متحده خواستند به محض دریافت درخواست ایلان ماسک برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به ایران، فورا با این تقاضا موافقت کرده و برای کمک به حفظ ارتباط اینترنتی مردم ایران هر چه در توان دارد انجام دهد.

این نامه که به ابتکار کلودیا تنی، عضو جمهوری‌خواه، و تام مالیناوسکی، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا تهیه شده، به جنت یلن، وزیر خزانه‌داری، تاکید کرد برای دسترسی معترضان ایران به اینترنت باید همه موانع اداری فورا رفع شود.

تام مالیناوسکی گفت: «مردم ایران برای دادخواهی مهسا به خیابان‌ها آمده‌اند. ما نیز باید سهم خود را انجام داده و اطمینان حاصل کنیم ارتباط ایرانیان با جهان خارج حفظ ‌شود.»

مایکل مکال، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، نیز با تاکید بر حفظ ارتباط اینترنتی معترضان در ایران گفت: ایالات متحده باید با همه توان خود به ایرانیان شجاعی که علیه بی‌عدالتی تظاهرات می‌کنند، کمک کند.

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و ثروتمندترین فرد جهان، دوشنبه در توییترش در پاسخ به سوالی درباره امکان ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به مردم ایران، نوشت این شرکت درخواست معافیت از تحریم‌های مرتبط با ایران را در این زمینه خواهد داد.

در پی این اظهارنظر ایلان ماسک، وزارت خزانه‌داری آمریکا سه‌شنبه اعلام کرد صادرات برخی تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای در راستای کمک به آزادی اینترنت در ایران ممکن است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ خود گفت: «برای صادرات اقلامی که در فهرست موارد مجاز قرار ندارند، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی این وزارت‌خانه از تقاضاها برای مجوزهای ویژه برای فعالیت‌هایی که در حمایت از آزادی اینترنت در ایران هستند استقبال می‌کند.»

این اولین باری نیست که در فضای مجازی از ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به ایرانیان صحبت می‌شود، خصوصا هنگامی که جمهوری‌اسلامی برای سرکوب اعتراض‌ها و جلوگیری از هماهنگی برای تجمع‌ها، دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت را محدود می‌کند.

با ادامه اعتراض‌ها و اعمال خشونت پلیس و نیروهای امنیتی، نگرانی‌ها از راه‌اندازی اینترنت ملی جدی‌تر می‌شود و ضرورت ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به مردم ایران بیش از پیش قوت می‌گیرد.

مدتی پس از حمله روسیه به اوکراین در پی درخواست معاون نخست‌وزیر اوکراین در اوایل اسفند ماه سال ۱۴۰۰، ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، دستور فعال شدن اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در اوکراین را صادر کرد.

با ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به اوکراینی‌ها گمانه‌زنی‌ها درباره اقدامی مشابه برای ایرانی‌ها نیز شدت گرفت.

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید