ادامه واکنش‌ها به اعتراضات؛ از پیام شهبانو پهلوی به نظامیان ایران تا ابراز همبستگی بایدن

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۳۱

واکنش‌های گسترده جهانی به اعتراضات مردم ایران درپی کشته شدن مهسا امینی پس از بازداشت از سوی گشت ارشاد، همچنان ادامه دارد. در حالی که شهبانو فرح پهلوی در اولین پیام خود به نظامیان خواستار حمایت از معترضان شد، جو بایدن در مجمع عمومی سازمان ملل با مردم ایران اعلام همبستگی کرد.

پیام شهبانو فرح پهلوی در پیامی ویدیویی به نظامیان اعم از ارتش و سپاه و بسیج و پلیس گفت: «بار اولی است که چنین حرفی را می‌زنم. این‌ها که به خیابان می‌آیند و زندگی بهتری که لایق‌شان است می‌خواهند، برادران و خواهران و فرزندان و خانواده‌های شما هستند.»

او خطاب به مردم ایران گفت: «به شما هم‌میهنان افتخار می‌کنم که با تمام سختی‌ها و فشارها جلوی این‌ها ایستادید. روحیه قوی و امید به آینده اسلحه شماست در برابر اسلحه آنهایی که به شما حمله می‌کنند. این امید را از دست ندهید. مطمئن باشید که روزگار این‌طوری نمی‌ماند.»

شاهزاده رضا پهلوی نیز در یک پیام ویدیویی خطاب به مردم ایران گفت: «شما با هم نیرومندید و با هم از هر نیروی سرکوبی قوی‌تر هستید، و همین روند اگر ادامه یابد مسلما پیروز خواهید بود، خیابان دست شماست نگهش دارید.»

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «با شهروندان شجاع و زنان شجاع ایران که هم‌ اکنون برای به دست آوردن حقوق اولیه خود تظاهرات می‌کنند، اعلام همبستگی می‌کنیم.»

در این میان، تعداد هشتگ‌ #مهساـامینی در توییتر از مرز ۲۱ میلیون فراتر رفته است.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: سرکوب خونین اعترضات مردم ایران درپی جان باختن مهسا امینی در بازداشت پلیس، نیازمند اقدام فوری و ملموس جهانی است تا به مصونیتی که به مقامات ایران اجازه داده به صورت گسترده به شکنجه، کشتار و اعدام‌های فرمایشی اقدام کنند، رسیدگی شود.

بیش از صد هنرمند ایرانی خارج از کشور، از جمله ایرج جنتی عطایی، داریوش آشوری، مانا نیستانی، محبوبه بیات، کامران ملک مطیعی، فاطمه اختصاری، در بیانیه‌ای در واکنش به اعتراضات مردم ایران در پی کشته شدن مهسا امینی، از جامعه جهانی خواستند «به مماشات با رژیم غیرمشروع و مرتجع» جمهوری اسلامی پایان دهد.

کلودیا تنی، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، گفت: «مردم ایران شجاعت فوق‌العاده‌ای از خود در برابر یک رژیم منزجرکننده وحشی نشان می‌دهند. چنین لحظاتی مسیر تاریخ بشر را تغییر می‌دهد. ما باید هرکاری که می‌توانیم برای پیروزی مردم ایران انجام دهیم.»

تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی، با اشاره به مذاکرات دولت آمریکا برای «توافق هسته‌ای وحشتناک» با ایران گفت: «جو بایدن به همان دلیلی که باراک اوباما به جنبش سبز در سال ۸۸ خیانت کرد، معترضان ایرانی را می‌فروشد.»

نماینده ویژه آمریکا در مقابله با یهودستیزی گفت: «به عنوان زنی که عمرش را برای مبارزه با غفلت و ظلم وقف کرده، با زنان ایران که در خیابان‌ها علیه رفتار منزجرکننده یک رژیم متوحش علیه خود تظاهرات می‌کنند، ابراز همبستگی می‌کنم.»

حامد اسماعیلیون در تجمع مقابل دفتر سازمان ملل در نیویورک خطاب به پدر مهسا امینی گفت: «رنج ما تا آخر زندگی ادامه خواهد داشت اما به مردم امید بدهیم که تغییر را ایجاد کنند. رنج ما بعد از آزادی ایران است. اول ایران باید آزاد شود.»

جی. کی. رولینگ، نویسنده مطرح بریتانیایی و خالق مجموعه «هری پاتر» در اظهار همبستگی با تمام ایرانیانی که در حال حاضر به قتل مهساامینی اعتراض می‌کنند گفت: «جهان باید به گفتن نام او ادامه دهد.»

داریوش، خواننده ایرانی، پس از بازگشت از تظاهرات نیویورک در اعتراض به خضور ابراهیم رئیسی در سازمان ملل، در تجمع اعتراضی لس انجلس ترانه « دوباره میسازمت وطن» را برای همراهی با معترضان ایرانی خواند.

علیرضا عصار، خواننده پاپ، در واکنش به اعتراضات مردم ایران گفت: «زمان دو پهلو صحبت کردن نیست، جای من مثل همیشه در کنار مردمم بوده و هست. یک لحظه در کنار مردمم بودن را با هیچ چیز و هیچ کس عوض نکرده و نمی‌کنم.»

بی‌بی‌ رکسا، خواننده و ترانه‌سرای آمریکایی، در توییتی با اشاره به کشته شدن مهسا امینی نوشت: «در کنار زنان ایران در نبردشان برای آزادی می‌ایستم.»

با این حال، رویکرد انکارآمیز مقامات جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد. محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران، با اشاره به کشته شدن مهسا امینی گفت: «دشمن فوت اتفاقی یک خانم را دستاویز رسانه‌های خود قرار داده و اشک تمساح می‌ریزد.»

او همچنین خواستار برخورد با «تهمت‌زنندگان و توهین‌کنندگان به نیروهای انتظامی» شد.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید