رییس‌جمهوری روسیه: اجرای فرمان «بسیج جزیی» از روز چهارشنبه آغاز می‌شود

۱۴۰۱/۶/۳۰

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه اعلام کرد فرمان «بسیج جزیی» را برای تامین نیروهای نظامی این کشور امضا کرده که اجرای آن از روز چهارشنبه (۳۰ شهریور) آغاز می‌شود.پوتین روز چهارشنبه همچنین غرب را متهم کرد که قصد دارد روسیه را نابود کند.

او در یک سخنرانی خطاب به مردم روسیه که از تلویزیون این کشور پخش شد، گفت: «اگر تمامیت ارضی کشورمان به خطر بیفتد، ما از همه ابزارهای موجود برای محافظت از مردم خود استفاده خواهیم کرد و این یک بلوف نیست.»

او تهدید کرد روسیه «سلاح‌های زیادی برای پاسخ» دارد.

رییس‌جمهوری روسیه اضافه کرد هدفش «آزادسازی» منطقه دونباس در شرق اوکراین است که به گفته او، اکثریت مردمان آن نمی‌خواهند به حاکمیت اوکراین بازگردند.

همزمان به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر دفاع روسیه اعلام کرد «بسیج نسبی» در این کشور شامل ۳۰۰ هزار نیروی ذخیره می‌شود.

فرمان اخیر «بسیج جزیی» در روسیه احتمال تداوم جنگ اوکراین را برای یک مدت نامعلوم تقویت می‌کند.

این در حالی است که پیشتر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، با اشاره به آخرین تحولات جنگ اوکراین و خسارات وارده به نیروهای روسیه گفت مسکو «می‌تواند و باید» جنگ را متوقف کند.

بلینکن در یک کنفرانس خبری در مکزیک گفت اوکراین پاسخی «روش‌مند» به حملات نظامی روسیه داده.

او اضافه کرد که کی‌یف از حمایت ایالات‌ متحده و کشورهای دیگر برای پیگیری حمله متقابل بهره‌مند است.

از سوی دیگر، وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد مسکو در تلاش است تا نیروهای ذخیره خود را به جنوب اوکراین بیاورد. جایی که در آن اوکراین تلاش می‌کند هزاران سرباز روسیه را در کرانه غربی رودخانه دنیپرو منزوی کند تا بیشتر نیروهای روسیه مستقر در آنجا را مجبور به تمرکز بر «اقدامات دفاعی اضطراری» ‌کند.

با عقب‌نشینی‌ بیشتر روسیه، نیروهای اوکراینی می‌توانند به زودی در موقعیت حمله برای باز پس‌گیری مناطقی قرار گیرند که مسکو و نیروهای نیابتی‌اش از سال ۲۰۱۴ در اختیار دارند.

همزمان با عقب‌نشینی روسیه از برخی مناطق اوکراین، نیروهای روسیه از سوی کی‌یف به سوءاستفاده‌های متعدد در مناطقی که اشغال کرده‌اند متهم شده‌اند؛ به ویژه در بوچا، در حومه کی‌یف، جایی که در پایان ماه مارس از آنجا عقب‌نشینی کردند و اجساد غیرنظامیان اعدام شده در آنجا کشف شد.

روسیه ارتکاب این جنایات جنگی را رد کرده و اکنون نیز به خبرها درباره گور دسته‌جمعی ایزیوم واکنشی نشان نداده است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید