حمایت گروه‌های سیاسی از فراخوان‌ها برای تجمع و اعتصاب در روز دوشنبه

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۸

در ادامه اعتراض‌ها به قتل مهسا امینی فراخوان‌های مختلفی برای اعتصاب و عزای عمومی در شهرهای ایران در روز دوشنبه منتشر شده و گروه‌های سیاسی مختلف از این فراخوان‌ها حمایت کرده‌اند.

هشت تشکل سیاسی ایرانی مخالف جمهوری اسلامی در خارج از کشور، روز یکشنبه با انتشار بیانیه مشترکی قتل مهسا امینی را «آغازی بر پایان جمهوری اسلامی» دانستند و ضمن حمایت از اعتراضات داخل کشور، از گروهای اپوزیسیون خارج خواستند صدای اعتراضات را به گوش جامعه بین‌المللی برسانند.

این گروه از دعوت شاهزاده رضا پهلوی برای دو روز عزای سراسری در ایران و همچنین اعتصابات، اعتراضات و تعطیل عمومی در هر نقطه ایران اعلام پشتیبانی کردند.

«فرشگرد»، «انجمن اتحاد برای آغازی نو»، «ایران چنج»،«حزب سکولار دمکرات ایرانیان»،«حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات)»،«سازمان برون مرزی حزب پان ایرانیست»، «کوشندگان اتحاد مردمان ایران برای دموکراسی» و «نهاد مردمی» هشت گروه امضاکننده این بیانیه هستند.

شورای مدیریت گذار نیز از فراخوان مرکز همکاری احزاب کردستان برای اعتصاب حمایت کرد و از همه مردم ایران خواست با حمایت و شرکت در این سوگ ملی «همبستگی خودشان را با تمام قوا نشان بدهند.»

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت نیز ضمن ابراز همدردی با خانواده مهسا امینی همه کارکنان صنعت نفت را به همبستگی بیشتر برای اعتراض فراخواند و تاکید کرد که در برابر این گونه جنایات نمی توان سکوت کرد.

احزاب کر‌ستان ایران و فعالان مدنی و سیاسی کرد‌ستان، دوشنبه را روز اعتصاب عمومی اعلام کردند.

شاهزاده رضا پهلوی نیز ضمن اعلام پیوستن به عزای عمومی در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه گفت: «قتل تکان‌دهنده ژینا (مهسا) امینی به دست رژیم ضد ایرانی و زن‌ستیز جمهوری اسلامی، احساسات عموم ملت ایران را جریحه‌دار کرده است.»

در همین حال فراخوان‌های مختلفی برای تجمع در شهرهای استان‌های کرمانشاه و کردستان ایران منتشر شده است.

فضای شهرهای سقز و سنندج نیز به شدت امنیتی گزارش شده است.

بر اساس فیلم‌های منتشر شده نیروهای یگان ویژه حضور گسترده‌ای در سقز دارند و خودروهای حامل این نیروها و همچنین یگان‌های موتورسوار به صورت مستمر در شهر حرکت می‌کنند.

روز شنبه معترضان پس از مراسم خاکسپاری مهسا امینی در مقابل فرمانداری سقز تجمع کردند.

شامگاه شنبه نیز هزاران نفر از اهالی سنندج برای همبستگی و حمایت از مردم سقز با برگزاری تجمع خیابانی و سردادن شعارهای ضدحکومتی، خشم خود را از ماجرای کشته شدن مهسا امینی ابراز کردند.

حدود ۴۰ نفر در این دو شهر مجروح شده و ۱۳ نفر نیز بازداشت شده‌اند.

در همین حال بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال وضعیت تعدادی از زخمی شدگان اعتراضات سقز به علت اصابت گلوله ساچمه‌ای به سر و قلب‌شان وخیم است و آنان به تبریز منتقل شده‌اند.

همچنین بر اساس گزارش‌ها حدود ۱۵ نفر از فعالان مدنی که در اعتراض به قتل مهسا امینی قصد تجمع در مقابل ساختمان مجلس در تهران را داشتند، بازداشت شدند.

روز یکشنبه نیز گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به قتل مهسا امینی در محیط این دانشگاه راهپیمایی کردند و شعارهایی از جمله «زن، زندگی آزادی» سر دادند و سرودهایی از جمله «همراه شو عزیز» را خواندند.

دانشجویان پلاکاردهایی به زبان‌های فارسی و کردی در دست داشتند که از جمله آنها «نمی‌خواهم بمیرم» و «خونت پایمال نخواهد شد» بود.

تازه‌ترین خبرها

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید