گسترش خشم عمومی از کشته شدن مهسا امینی؛ اهالی سنندج در حمایت از سقز به خیابان آمدند

شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۶

هزاران نفر از اهالی سنندج برای همبستگی و حمایت از مردم سقز با برگزاری تجمع خیابانی و سردادن شعارهای ضدحکومتی، خشم خود را از ماجرای کشته شدن مهسا امینی ابراز کردند.

تجمع خیابانی اهالی سنندج از عصر شنبه ۲۶ شهریور با شعارهایی از جمله «‌سقز تنها نیست، سنندج پشتیبانش است»، «‌مرگ بر دیکتاتور» و «‌مرگ بر خامنه‌ای»  آغاز شد و با وجود سرکوب شدید و حضور گسترده ماموران امنیتی در طول شب هم ادامه یافت.

ویدیو‌ها و گزارش‌های منتشر شده حاکی است معترضان در سنندج به سمت ماموران امنیتی سنگ پرتاب کردند تا آنها را فراری دهند. همچنین تصویری از پاره کردن و به پایین کشیدن یک بنر قاسم سلیمانی منتشر شده است. گزارش‌ها همچنین حاکی است که برخی از معترضان در این شهر بازداشت شده‌اند.

در همین حال فضای شهر سقز هم پس از اعتراض‌های روز شنبه و متعاقب مراسم خاکسپاری مهسا امینی به شدت امنیتی گزارش شده است.

یک منبع محلی به ایران اینترنشنال گفت که ترمینال سقز کاملا تعطیل شده و از ورود و خروج خودرو‌ها به این شهر جلوگیری می‌شود.

در جریان اعتراض‌های سقز دستکم ۱۳ نفر زخمی و هفت نفر هم بازداشت شده‌اند.

هزاران نفر صبح شنبه در مراسم خاکسپاری مهسا امینی در آرامستان آیچی سقز شرکت کردند و با شعارهای ضدحکومتی و همچنین شعارهایی چون «‌زن، زندگی، آزادی» یاد او را گرامی داشتند.

در همین حال مقام‌های حکومت همچنان به سیاست انکار خود درباره دلیل کشته شدن مهسا امینی ادامه می‌دهند و مدعی‌اند که او ضرب و شتم نشده و سکته کرده است.

احمد وحیدی وزیر کشور عصر شنبه در یک مصاحبه تلویزیونی اساسا منکر این شد که ماموران گشت ارشاد وسیله‌ای برای ضرب و شتم دارند. او رسیدگی پزشکی به این جان‌باخته را هم خوب و به موقع توصیف کرد.

خشم عمومی گسترده به کشته شدن مهسا به اندازه‌ای است که بسیاری از چهره‌های سرشناس از طیف‌های مختلف به آن واکنش نشان داده و گروه‌ها و شخصیت‌های مختلفی هم خواهان اعتصاب شده‌اند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید