نیویورک تایمز: خامنه‌ای پس از وخامت حال و جراحی رفع انسداد روده در بستر بیماری است

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۲۵

نیویورک تایمز به نقل از چهار منبع آگاه گزارش داد علی خامنه‌ای هفته گذشته پس از بیماری شدید و وخیم شدن حالش همه جلسات عمومی خود را لغو کرد و پس از عمل جراحی برای رفع انسداد روده، اکنون در بستر بیماری است.

طبق این گزارش، خامنه‌ای هفته گذشته به دل درد شدید و تب بالا دچار شد و پس از آن در کلینیک بیت خود برای رفع انسداد روده تحت عمل جراحی قرار گرفت.

یکی از این منابع آگاه که از روند این عمل جراحی با خبر است به نیویورک تایمز گفت حال خامنه‌ای هفته گذشته بحرانی بود، اما اکنون حالش رو به بهبودی است و تیمی از پزشکان به صورت ۲۴ ساعته از او در بستر مراقبت می‌کنند.

طبق این گزارش، پزشکان رهبر جمهوری اسلامی از ضعف شدید خامنه‌ای و اینکه توان نشستن ندارد، نگران هستند.

به گفته یکی از چهار منبع آگاه که با نیویورک تایمز صحبت کرده‌اند، خامنه‌ای در سفر اخیر خود به مشهد، به همراهانش گفته ممکن است این آخرین باری باشد که بتواند به مشهد برود.

این منبع آگاه گفت: خامنه‌ای پس از بازگشت از مشهد بیمار شد و شرایطش رو به وخامت رفت.

این چهار منبع آگاه گفتند دفتر رهبر جمهوری اسلامی به دلیل شدت بیماری خامنه‌ای و قادر نبودن او به نشستن، نشست سالانه‌اش را با نمایندگان خبرگان لغو کرد.

با این حال، محمد مرندی، مشاور تیم‌ مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران و فرزند علیرضا مرندی از پزشکان خصوصی خامنه‌ای، در توییتی گزارش نیویورک تایمز را درباره بیماری شدید رهبر جمهوری اسلامی «فاقد هرگونه اعتبار» خواند.

خبرگزاری تسنیم نیز خبر داده که خامنه‌ای شنبه در مراسم اربعین هیات‌های دانشجویی شرکت خواهد کرد.

موضوع سلامتی رهبر جمهوری اسلامی که در هفته‌های اخیر محل بحث و گفت‌وگو بوده، پس از لغو دیدارش با اعضای مجلس «خبرگان رهبری» و همچنین پخش نشدن تصاویر دیداری که گفته می‌شود او اخیرا با «جمعی از ورزشکاران» داشته است، برجسته‌تر شده و گمانه‌زنی‌ها درباره حال او بالا گرفته است.

در تازه‌ترین خبر در این ارتباط، خبرگزاری ایرنا چهارشنبه خبر روز گذشته خود از قول فرماندار گرگان را که گفته بود «گروهی از بسیجیان این شهر» با خامنه‌ای دیدار می‌کنند، از روی خروجی خود حذف کرد.

هاشم هاشم‌زاده هریسی، نماینده مجلس خبرگان، درباره دیدار نکردن اعضای این مجلس با علی خامنه‌ای به روزنامه همدلی گفت: «از آنجایی‌ که رهبری درباره موضوعات مختلف صحبت می‌کنند دیگر جایز ندانستند الان صحبتی داشته باشند و این دیدار برای راحتی و وقت ایشان انجام نشد.»

این در حالی است که تا پیش از این، بعد از برگزاری هر دوره از اجلاس خبرگان، اعضای این مجلس با خامنه‌ای دیدار می‌کردند.

رسانه‌های نزدیک به حکومت در ایران هم روز سه‌شنبه ۱۵ شهریور خبر داده بودند در پایان نشست خبرگان، اعضای این مجلس با خامنه‌ای دیدار می‌کنند اما این دیدار به شکل ناگهانی لغو شد.

علیرضا افشار که برخی رسانه‌ها از جمله سایت العربیه او را محافظ پیشین میرحسین موسوی معرفی کرده‌اند، روز یک‌شنبه ۲۰ شهریور در صفحه توییتر خود این ادعا را مطرح کرد که با گذشت دو شبانه‌روز «شیفت حلقه‌های چهارگانه محافظان آن دیگری [خامنه‌ای] تعویض نشده؛ در اندرونی کاخ مرمر [بیت رهبری] خبری است که نمی‌خواهند فعلا به بیرون درز کند.»

همچنین برخی رسانه‌های حکومتی روز دوشنبه اخباری را به نقل از صفحات اینستاگرامی از دیدار خامنه‌ای با شماری از ورزشکاران منتشر کردند که «کاربران ارزشی» نیز روی آن مانور زیادی دادند اما هنوز هیچ خبر و عکس رسمی‌ای از این دیدار ادعایی منتشر نشده است.

با توجه به شفاف نبودن اطلاع‌رسانی درباره وضعیت جسمی علی خامنه‌ای، تاکنون بارها شایعاتی درباره وخامت اوضاع جسمی او و حتی مرگش منتشر شده اما هیچ رسانه و سازمان مستقلی قادر به تایید اطلاعات در این زمینه نبوده است.

خامنه‌ای ۸۳ ساله است. بر اساس برخی گزارش‌های غیررسمی او به سرطان پروستات مبتلاست.

اواسط شهریور ماه ۱۳۹۳، به طور رسمی اعلام شد که خامنه‌ای در یکی از بیمارستان‌های دولتی (بیمارستان رجایی)، تحت عمل جراحی پروستات قرار گرفت که بر اساس این گزارش، این عمل با موفقیت انجام شد.

این یکی از معدود اطلاع‌رسانی‌های رسمی درباره وضعیت جسمی خامنه‌ای بود.

برگزاری اجلاس خبرگان رهبری امسال اما به دلیل انتشار یک نوشته از میرحسین موسوی (مقدمه‌ای بر ترجمه عربی بیانیه‌های او) که در آن نسبت به موروثی شدن رهبری در ایران هشدار داده بود، حساسیت‌برانگیز شد.

غیاث‌الدین طاهامحمدی، از اعضای مجلس خبرگان رهبری اما روز دوشنبه گفت که این مجلس باید رهبر بعدی را «در آستین» داشته باشد تا «احیانا اگر اتفاقی افتاد، در میان همه علمای امت، شایسته‌ترین فرد را انتخاب کنند».

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید