مقام نظامی اسرائیل به ایران‌اینترنشنال: آماده واکنش سخت به اقدامات حزب‌الله هستیم

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۲۵

در حالی‌که گفت‌وگوها بین اسرائیل و لبنان با میانجیگری آمریکا بر سر تعیین مرز آبی بین دو کشور ادامه دارد یک مقام نظامی اسرائیلی به حزب‌الله لبنان هشدار داد اگر تهدیدات برای حمله به این کشور را عملی کند با واکنش سخت ارتش اسرائیل روبه‌رو خواهد شد.

این مقام نظامی اسرائیل که نخواست نامش فاش شود، به ایران اینترنشنال گفت: «اسرائیل این روزها گفت‌وگوها را برای تعیین مرز آبی بین این کشور و لبنان ادامه می‌دهد و اولویش راه‌حلی دیپلماتیک است و نه نظامی، اما با وجود تهدیدات حزب‌الله در این زمینه، تردیدی نیست که اگر این گروه تلاش کند تهدیدات خود را عملی کند با واکنش سریع و سخت اسرائیل روبه‌رو خواهد شد.»

او افزود: «حزب‌الله با این تهدید‌ها بیش از هر چیز به مردم لبنان و اقتصاد و ثبات این کشور آسیب خواهد رساند؛ لبنانی پس از دوسال رکود اقتصادی همچنان از لحاظ اقتصادی سیاسی و اجتماعی در وضعیت نابسامانی به سر می‌برد. پس تلاش اسرائیل این است که تا حد امکان به یک راه حل دیپلماتیک دست پیدا کند.»

این مقام نظامی اسرائیلی تاکید کرد: «اگر حزب‌الله در لبنان نبود تا کنون این کشور قسمتی از توافق‌های ابراهیم بود.»

او ادامه داد: «حزب‌الله تلاش می‌کند جنگ پیشین این گروه با اسرائیل را پیروزی خود قلمداد کند، اما باید دید که اهداف این جنگ از دید آنها چه بوده؟ اگر هدف آنها ویرانی لبنان و بازگرداندن این کشور و مردم آن به ده سال عقب‌تر بوده حتما آنها پیروز شده‌اند! زیرا توانستند هم به کشور و هم به مردم آن صدمه زنند و در آینده هم ما کاملا آماده هستیم تا پاسخ تهدیدات‌ها را بدهیم.»

به گفته مقام‌‌های آمریکایی، لبنان و اسرائیل به یک توافق در زمینه مناقشات مرزی خود بسیار نزدیک شده‌اند، اما پیش از این، حزب‌الله لبنان اسرائیل را تهدید کرده که در صورت ناخرسندی این سازمان از توافق به دست آمده این سازمان به دکل‌های گازی اسرائیل در منطقه حمله خواهد کرد.

ماه گذشته نیز یک پهباد حزب‌الله که ساخت ایران بود وارد حریم هوایی اسرائیل شد که به گفته ارتش اسرائیل مورد هدف ضدهوایی این کشور قرار گرفت.

پیشتر بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، در بیانیه‌ای تاکید کرده بود که اقدام حزب‌الله در پرتاب پهپادها مانعی در دستیابی دولت لبنان به توافق در مورد مرزهای دریایی است که نقشی حیاتی در اقتصاد و رفاه مردم لبنان دارد.

همچنین یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل، هشدار داد: «بدخواهان ما از غزه تا تهران، از سواحل لبنان تا سوریه، بدانند که ما می‌توانيم از قدرت خود در مقابل هر تهدید و دشمنی استفاده کنیم، پس ما را آزمایش نکنید.»

اسرائیل و لبنان در سال ۲۰۲۰ با میانجیگری آمریکا مذاکرات حل اختلافات مرزی را از سر گرفتند اما این مذاکرات هنوز به نتیجه نرسیده است.

میدان گازی کاریش در آب‌های مدیترانه یکی از اختلافات عنوان شده است.

اسرائیل با انتشار تصاویر ماهواره‌ای اعلام کرده میدان گازی کاریش چندین کیلومتر با منطقه مورد اختلاف بین دو کشور فاصله دارد؛ با این حال لبنان می‌گوید این میدان نیز در منطقه مورد منازعه واقع شده است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید