مهسا امینی بر اثر جراحات ناشی از ضرب و شتم ماموران گشت ارشاد درگذشت

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۲۵

مهسا امینی در اثر جراحات ناشی از ضرب و شتم گشت ارشاد درگذشت.

گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال حاکی از جو امنیتی مقابل بیمارستان کسری در پی خبر درگذشت مهسا امینی است.

بر اساس این گزارش‌ها، ماموران امنیتی گروهی از افراد را مقابل بیمارستان بازداشت کرده‌اند.

ساعاتی پس از اعلام خبر درگذشت مهسا امینی، تلویزیون ایران بدون انتشار فیلم یا عکسی از لحظه بازداشت، فیلم بیهوش شدن او را منتشر کرد.

فیلم دوربین‌های مداربسته، شخصی را که گفته می‌شود مهسا امینی است در سالن اجتماعات «پلیس امنیت اخلاقی» نشان می‌دهد که پس از بحث با یک مامور زن نیروی انتظامی، به زمین می‌افتد.

خانواده مهسا امینی اعلام کرده‌اند که در حین بازداشت او درگیری رخ داده و ماموران برادر او را کتک زده‌اند.

اما فیلمی از لحظه بازداشت او منتشر نشده است.

عفو بین‌الملل هم در واکنش به کشته شدن مهسا امینی اعلام کرد که شرایط منجر به مرگ مشکوک او از جمله گزارش‌ها درباره شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها در بازداشتگاه، باید مورد تحقیقات جنایی قرار گیرد و همه کارگزاران و مقامات مسئول در این‌باره در برابر عدالت قرار بگیرند.

پس از اعلام خبر درگذشت مهسا، خبرگزاری فارس خبر داد که پیکر او «برای انجام آزمایشات پزشکی و کالبدشکافی امروز تحویل پزشکی قانونی شد.»

به گفته مقامات رسمی، پزشکی قانونی پیش از مرگ مهسا امینی نیز او را معاینه کرده بود اما هنوز گزارشی درباره اتفاقات رخ داده برای او در حین بازداشت ارائه نکرده است.

در روزهای گذشته برخی از پزشکان در شبکه‌های اجتماعی، با تحلیل آسیب‌های وارد شده به صورت مهسا و با استناد به تصویر منتشر شده از او، خونریزی از گوش و خونمردگی زیر چشم‌ را علائم شایع «شکستگی قاعده جمجمه» خوانده‌اند که به دلیل ضربه به سر رخ می‌دهد.

پزشک دیگری نیز «سکته» مغزی را منتفی دانسته و نوشت: «یک دختر جوان بدون بیماری زمینه‌ای از ترس سکته نمی‌کند، از ترس به کما نمی‌رود. کما در این شرایط یعنی ضربه مستقیم به سر. یعنی خونریزی مغزی.»

اما ساعتی پیش از اعلام خبر جان‌باختن او، دایی مهسا در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین، اظهارنظرهای برخی مقام‌ها را مبنی بر بیماری زمینه‌ای خواهرزاده‌اش رد کرد و گفت: «ما از مهسا پرونده پزشکی داریم و می‌توانیم ارائه دهیم که او کاملا سالم بوده است.»

او ماموران گشت ارشاد را «بی‌کفایت» خوانده که به جان مردم افتاده‌اند.

دایی مهسا با اشاره به اظهارنظر پلیس مبنی بر اینکه «کاری نکرده‌اند» گفت: «برادر مهسا آنجا بوده و وقتی خواسته مقاومت کند و اجازه ندهد {مهسا را بازداشت کنند} گاز اشک‌آور زده و پراکنده کرده‌اند. این ارعاب و وحشت برای چیست؟»

پس از اظهارنظر پلیس مبنی بر «ناگهانی» خواندن مرگ مهسا، مسلم معین رییس سازمان فضای مجازی بسیج هم امروز در توییترش علت به کما رفتن مهسا امینی را «عارضه قلبی سر کلاس آموزشی» خواند و نوشت: «رویه گشت ارشاد مثل گذشته به هیچ عنوان وجود ندارد.»

با بالا گرفتن موج اعتراض‌های عمومی از این حادثه دردناک، تعدادی از نماینده‌های مجلس قول پیگیری این واقعه را دادند.

در همین زمینه، شیوا قاسمی‌‌پور عضو فراکسیون زنان مجلس با اشاره به اینکه دوربین‌های مداربسته پلیس تصاویر مربوط به مهسا امینی را ضبط کرده است، بررسی این تصاویر را جزو مطالبات مجلسی‌ها از مسئولان نیروی انتظامی خواند.

احمد وحیدی وزیر کشور هم از دستور ابراهیم رئیسی برای بررسی ماجرای مهسا امینی خبر داد.

اما مهسا امینی تنها نمونه از بدرفتاری، اعمال خشونت و ضرب و جرح ماموران گشت ارشاد با زنان و دختران نیست.

دایی مهسا به نقل از یک شاهد عینی درباره بازداشت مهسا و دیگر دختران گفت: «یک خانمی ‌می‌گفت ما را که آنجا بردند خانمی‌ حامله بود. او گفته که باردار است و به زن گفته‌اند بچه داشته باشی، به درک!»

در پی این اتفاق، زنان بسیاری در شبکه‌های اجتماعی دست به روایت تجربه‌های مشابه‌شان در برخوردهای خشن ماموران پلیس و گشت ارشاد زدند؛ از ضرب و جرح تا انواع بدرفتاری.

همچنین برخی از چهره‌های هنری، ورزشی و سیاسی به مرگ این دختر جوان واکنش نشان دادند.

شاهزاده رضا پهلوی در اینستاگرام خود نوشت: «دشمنی جمهوری اسلامی با زنان بر کسی پوشیده نیست.» و از مردم ایران خواست به هر شکلی که می‌توانند در مقابل این توحش بایستند و «پشتیبان زنان آزادیخواه ایران باشند»

حامد اسماعیلیون سخنگوی انجمن جان‌باختگان خانواده‌های هواپیمای اوکراینی هم که خود همسر و دخترش را بر اثر شلیک موشک سپاه پاسداران از دست داده است با هشتگ «دادخواهی» به جان باختن مهسا امینی بر اثر ضرب‌وشتم ماموران گشت ارشاد واکنش نشان داد و نوشت: «جمهوری کثافت، فاسد و آدمکش اسلامی»

علی دایی، اسطوره فوتبال ایران و جهان، هم در واکنشی درباره درگذشت مهسا امینی نوشت: «چه به روزگار این سرزمین آوردید؟ دخترم می‌پرسد چه اتفاقی افتاده. چه پاسخی دارم. به کدامین گناه؟»

از میان چهره‌های هنری هم فاطمه معتمدآریا،‌ بازیگر سینما که در واکنش به جان باختن مهسا امینی بر اثر ضرب و شتم ماموران گشت ارشاد در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «چه جنایتی بالاتر از کشتن دختران بی‌گناه این سرزمین است، به چه حقی، کدام جانی، حامی این جنایات است؟»

ترانه علیدوستی بازیگر سینما نیز در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «لعنت به این اسارت»

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید