مهسا امینی، بازداشت‌شده گشت ارشاد، در کما؛ پلیس پایتخت مدعی شد عارضه قلبی او «ناگهانی» بود

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۴

دو روز پس از سکته مغزی و قلبی مهسا امینی در مرکز پلیس امنیت اخلاقی در خیابان وزرای تهران، پلیس در اطلاعیه‌ای بدرفتاری با او و ضرب‌وجرحش را «اخبار و ادعاهای رسانه‌های معاند درباره این حادثه» خواند و آن را رد کرد. واکنشی که کاربران شبکه‌های اجتماعی آن را «سناریوی تکراری» خواندند.

در اطلاعیه پلیس پایتخت درباره مهسا امینی، بدون این که نام او ذکر شود، آمده است: «خانمی برای "توجیه و آموزش" به یکی از بخش‌های پلیس تهران بزرگ هدایت شده بود که "ناگهان" در جمع سایر افراد هدایت شده، "به طور ناگهانی" دچار عارضه قلبی شد.»

به نظر می‌رسد تکرار و اصرار بر ناگهانی بودن این ماجرا، تلاشی‌ است برای پوشاندن موضوعی که از قضا افشاکننده آن است چون بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی این حادثه را با اتفاق‌های مشابهی همچون «مرگ ناگهانی» زهرا کاظمی «بر اثر برخورد سرش با جسمی سخت هنگام بازجویی»، درگذشت زهرا بنی‌یعقوب در شب نخست بازداشتش با توجیه «خودکشی» و مرگ ستار بهشتی بر اثر خونریزی داخلی شدید در هنگام بازجویی مقایسه کرده‌اند.

در اطلاعیه پلیس همچنین آمده است: «این خانم بلافاصله با همکاری پلیس و اورژانس به بیمارستان منتقل شده و تحت درمان و مداوا قرار دارد.»

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی در واکنش به اطلاعیه پلیس درباره به کما رفتن مهسا امینی، آن را دروغی آشکار خواندند و از گشت ارشاد با عنوان «گشت کشتار» یاد کردند.

روز ۲۲ شهریور، مهسا امینی که همراه خانواده‌اش از سقز به تهران آمده بود، در نزدیکی ایستگاه مترو «شهید حقانی» به وسیله ماموران گشت ارشاد با بهانه حضور در «کلاس توجیهی» بازداشت شد اما دو ساعت بعد، پیکر نیمه‌جان او را در حالی که به کما رفته بود، با آمبولانس به بیمارستان منتقل کردند.

سجاد خداکرمی، روزنامه‌نگار، روز پنج‌شنبه ۲۳ شهریور به ذکر جزییاتی از این حادثه پرداخت و به ایران‌اینترنشنال گفت: «یکی از بازداشتی‌ها که در خودروی گشت ارشاد حضور داشته، تایید می‌کند ضرب و جرح در خودرو انجام شده و وقتی به بازداشتگاه می‌رسند، حال عمومی او ناخوشایند بوده اما سطح هوشیاری خوبی داشته است.»

پس از بی‌اعتنایی ماموران در بازداشتگاه به وضعیت مهسا و در پی آن اعتراض دیگر بازداشت‌شدگان، ضرب و جرح رخ می‌دهد و در نهایت آمبولانس با تاخیر زیادی برای انتقال این دختر جوان به بیمارستان، به بازداشتگاه می‌رسد.

هنگام بازداشت مهسا امینی، ماموران پس از اعتراض برادر او که همراهش بوده، می‌گویند او را برای «کلاس توجیهی» به پلیس «امنیت اخلاقی» در خیابان وزرا می‌برند و پس از یک ساعت آزادش خواهند کرد.

به گفته خانواده مهسا اما اکنون این دختر جوان در کما به سر می‌برد و دکترها از نجاتش قطع امید کرده‌اند.

به گفته کیارش امینی، برادر او، خانواده‌ امینی و شخص او زیر فشار نیروهای امنیتی قرار دارند.

در چند ماه اخیر و در پی افزایش حضور گشت‌های ارشاد در خیابان‌ها و شهرهای سراسر کشور و تشدید مقررات سخت‌گیرانه درباره حجاب، گزارش‌ها و تصاویر گسترده‌ای از برخورد با زنان و ضرب‌ و جرح آنان به دست ماموران به بهانه حجاب منتشر شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
یورو ۲۰۲۴

شنیداری

پادکست‌ها