بریتانیا عقب‌نشینی روسیه در اوکراین را تایید کرد؛ غرب کمک‌هایش را به کی‌یف بیشتر می‌کند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۴

در حالی که وزارت دفاع بریتانیا عقب‌نشینی نیروهای روسیه از برخی مناطق اوکراین را تایید کرده، اتحادیه اروپا اعلام کرد «تا هر زمان که طول بکشد» از اوکراین حمایت خواهد کرد. همزمان وزیران تجارت گروه هفت نیز از اوکراین حمایت کردند و آلمان اعلام کرد سلاح بیشتری به کی‌یف می‌دهد.

اورسولا فون در لاین، رییس‌ کمیسیون اروپا، در جریان بازدید از کی‌یف در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین گفت: «ما هرگز نمی‌توانیم با فداکاری‌هایی که اوکراینی‌ها می‌کنند برابری کنیم اما آن‌چه می‌توانیم بگوییم این است که شما دوستان اروپایی‌تان را تا هر زمان که طول بکشد در کنارتان خواهید داشت.»

همزمان وزیران تجارت گروه هفت روز پنج‌شنبه ۲۴ شهریور وعده دادند تلاش‌های خود را برای اعمال فشار به روسیه در زمینه محدود کردن منابع در دسترس مسکو به منظور تامین مالی جنگ در اوکراین، افزایش دهند.

این وزیران در بیانیه‌ای پس از نشس خود در آلمان گفتند: «ما همچنین تلاش‌های هماهنگ خود را برای جلوگیری از سود بردن روسیه از تجاوز غیرقانونی خود و کاهش توانایی آن برای ادامه جنگ، حفظ خواهیم کرد و گسترش خواهیم داد.»

همزمان وزیر دفاع آلمان اعلام کرد خودروهای زرهی این کشور «خیلی زود» به کی‌یف تحویل داده می‌شوند اما در این مرحله، تانک‌های جنگی مورد درخواست اوکراین ارائه نمی‌شوند.

کریستین لامبرشت، وزیر دفاع آلمان، به خبرنگاران گفت: «دیدن موفقیت‌هایی که اوکراین توانسته است در روزهای اخیر به ویژه به لطف سلاح‌های آلمانی به دست آورد، دلگرم‌کننده است.»

او گفت که ضد حمله کی‌یف نشان داد که قرار گرفتن تجهیزات نظامی دیگر در اختیار اوکراین چقدر مهم است.

همچنین جان کربی، سخنگوی کاخ سفید نیز اعلام کرد آمریکا در حال آماده شدن برای ارسال بسته دیگری از کمک‌های امنیتی به اوکراین است.

او از اشاره به جزییات بیشتر خودداری کرد.

این در حالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: «اگر واشینگتن موشک‌های دوربرد به اوکراین تحویل بدهد، از خطوط قرمز عبور می‌کند و خود به طرف درگیری تبدیل می‌شود.»

تداوم حمایت غرب از اوکراین در حالی است که بر اساس اعلام وزارت دفاع بریتانیا، نیروهای اوکراینی به تثبیت کنترل خود بر مناطق تازه آزاد شده در استان خارکیف ادامه می‌دهند.

همچنین اطلاعات نظامی بریتانیا تایید کرد نیروهای روسیه تا حد زیادی از منطقه غرب رودخانه اوسکیل در اوکراین عقب‌نشینی کرده‌اند.

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید