دبیرکل سازمان ملل: نقض حقوق زنان در افغانستان شرم‌آور است

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۳

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، به خبرنگار افغانستان اینترنشنال گفت مهم‌ترین نگرانی‌اش درباره وضعیت افغانستان نقض «شرم‌آور» حقوق زنان در این کشور است.

گوترش افزود: «این برای من یک سوال اساسی است که دخترانی که نمی‌توانند به مدرسه بروند یا زنانی که نمی‌توانند به هیچ وجه کار کنند، چه بلایی سرشان می‌آید؟»

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور افغانستان، در نخستین گزارش خود به شورای حقوق بشر این سازمان، درباره وضعیت زنان و دختران افغان در زمان حکومت طالبان هشدار داد و گفت که آنان در یک «آپارتاید جنسی» به سر می‌برند.

طالبان از زمان بازگشت خود به قدرت محدودیت‌های گسترده‌ای بر زنان وضع کرده که از جمله آنها می‌توان به ممنوعیت حضور دختران کلاس ششم به بالا در مدارس و ممنوعیت سفر زنان بدون همراهی «محرم» اشاره کرد.

در نیمه اردیبهشت ماه، وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان با صدور دستورالعملی جدید، پوشیدن چادر و روبنده در اماکن عمومی را برای زنان افغانستان اجباری اعلام کرد و برای سرپیچی از این دستور مجازات‌هایی تعیین کرد.

بنابر این دستور، لباس زنان همچنین باید نه چندان «باریک باشد که بدن از پشت آن هویدا شود و نه چندان تنگ باشد که اعضای بدن قابل شناسایی باشد.»

در این دستور، برقع یا «چادری» به عنوان «بخشی از فرهنگ با عزت افغانی و بهترین نمونه حجاب» ذکر شده است.

به گفته آنها، ابتدا خانه‌های زنانی که حجاب مورد نظر را رعایت نکنند شناسایی شده و به آنان توصیه ارسال خواهد شد. پس از آن، «ولی این زنان» احضار خواهد شد.

طالبان تأکید کرده که در مرحله سوم «ولی» زنی که حجاب مورد نظر این گروه را رعایت نکرده باشد به مدت سه روز زندانی خواهد شد و اگر آن زن یا یکی از اعضای خانواده‌اش کارمند دولت باشد از کار برکنار خواهد شد.

چندی پیش، نیز مقامات طالبان از کارمندان زن در وزارت دارایی خواستند که مردان خانواده خود را معرفی کنند تا جایگزین آنها در محل کار شوند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید