نتایج یک پژوهش تازه: بچه‌دار شدن می‌تواند مردم را محافظه‌کارتر کند

۱۴۰۱/۶/۲۳

مثل فلفل‌نمکی شدن مو و دردهایی که کم‌کم سر و کله‌شان در بدن پیدا می‌شود، محافظه‌کارتر شدن نیز اغلب از عواقب بالا رفتن سن‌ و سال عنوان می‌شود اما یک پژوهش جدید نشان می‌دهد ریشه چنین تمایلی در سنین بالاتر، در چیز دیگری نهفته است: بچه‌دار شدن!

پژوهشگران در تحقیق مذکور دریافتند افرادی که فرزندی ندارند از نظر اجتماعی «لیبرال‌تر» از افرادی‌اند که پدر و مادر شده‌اند و بچه داشتن در اینکه افراد در سنین بالاتر «دست‌ راستی‌تر» ‌شوند، نقش دارد.

دکتر نیک کِری، از پژوهشگران دست‌اندرکار این تحقیق و استاد دانشگاه پنسیلوانیا، در این باره گفت: «این تفکر وجود دارد که افراد با بالا رفتن سن و چشیدن سرد و گرم روزگار، محافظه‌کارتر می‌شوند.»

کری گفت که این دلایل درست به نظر نمی‌رسد چون: «اگر به افرادی که پدر و مادر نشده‌اند نگاهی بیندازید، می‌بینید که بالا رفتن سن و سالشان، آن‌ها را محافظه‌کارتر نکرده است.

پژوهش مذکور نگاهی نو به مساله کاهش نرخ زاد و ولد در بسیاری از کشورها داشته و نیک کری گفت که کاهش نرخ تولد، به «لیبرال شدن» چنین کشورهایی انجامیده است.

او تاکید کرد ممنوعیت سقط جنین در برخی کشورها می‌تواند حرکت جامعه در جهت عکس و محافظه‌کارتر شدن آن‌ها را به دنبال داشته باشد.

در پژوهش مذکور، تیم محققان، ۳۷۶ دانشجو را در ایالات متحده به دو گروه تقسیم کردند. به یک گروه عکس لوازم و اسباب خانه نشان داده شد و از داوطلبان درباره نحوه استفاده از آن‌ها سوال پرسیده شد. به گروه دیگر، عکس کودکان نشان داده شد و سوالاتی درباره انتخاب اسامی احتمالی و راه‌های مثبت برای تعامل با آن‌ها پرسیده شد.

در نهایت، هر دو گروه داوطلبان در یک نظرسنجی درباره مسائلی همچون سقط جنین و «ازدواج سنتی» هم شرکت کردند.

تیم پژوهشگران دریافت کسانی که به وقت گذراندن با کودکان فکر کرده بودند، پاسخ‌هایی محافظه‌کارانه‌تر -از نظر اجتماعی- دادند تا افرادی که به اسباب و اثاثیه خانه فکر کرده بودند.

البته این تنها برای افرادی صادق بود که عمیقا در تخیل درباره هر یک از این دو مورد درگیر شده بودند.

همچنین نتایج نظرسنجی تیم پژوهش مذکور از دو هزار و ۶۱۰ بزرگسال در ۱۰ کشور جهان، نشان داد افرادی که برای نگهداری از کودکان پرانگیزه‌ترند، محافظه‌کاری اجتماعی بیشتری هم پیشه می‌کنند.

همچنین پدر و مادرها از افرادی که صاحب فرزند نبودند محافظه‌کارتر بودند.

گرچه محافظه‌کاری اجتماعی با سن افزایش می‌یابد اما رابطه بین بالا رفتن سن و محافظه‌کارتر شدن، هنگامی که پای والد بودن در میان نیست از بین می‌رود.

نتایج پژوهش جدید با تحلیل داده‌های پروژه پژوهش جهانی «نظرسنجی ارزش‌ها در دنیا» نیز همخوانی دارد. در این نظرسنجی که طی یک دوره ۴۰ ساله، نزدیک به ۴۲۶ هزار و ۵۰۰ نفر از ۸۸ کشور جهان در آن شرکت کرده بودند، حاکی از آن بود که هر چه تعداد فرزندان فرد افزایش یابد، به همان میزان محافظه‌کارتر می‌شود.

با وجود این، در چند کشور از جمله هند و پاکستان، والد بودن با تمایل به محافظه‌کاری مرتبط نبود.

نیک کری تاکید کرد که چنین یافته‌ای نشان می‌دهد فرزند داشتن تنها یک عامل در کنار دیگر عواملی است که بر ارزش‌های اجتماعی اثرگذارند.

یک متخصص دیگر در این زمینه نیز گفت پاسخ این سوال که آیا والد شدن افراد را محافظه‌کارتر می‌کند یا این که خود افراد محافظه‌کارتر، بیشتر از بقیه تصمیم به فرزنددار شدن می‌گیرند، دشوار است.

نیک کری اما گفت در حالی که انبوهی پژوهش درباره پدر و مادری کردن و تاثیر آن بر کودکان وجود دارد، تحقیقات معدودی درباره تاثیرات والد بودن در دست است.

او ارزش این پژوهش تازه را در نشان دادن این نکته دانست که انگیزه‌ها، اهداف و اولویت‌های افراد، مشتی از نمونه خروار ارزش‌هایی است که به آن باور دارند.

او گفت: «فهم چنین نکته‌ای در رسیدن به این درک اهمیت دارد که شاید افرادی که کمی با شما مخالف هستند ابله و شریر نیستند. انگیزه‌ها و اهداف این افراد ممکن است به‌خاطر شرایط زندگی‌شان به چنان قالبی درآمده باشد.»

پوشش ویژه
خبر ورزشی
پوشش ویژه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید