وزیر خارجه آمریکا: روسیه می‌تواند و باید جنگ را متوقف کند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۲

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، با اشاره به آخرین تحولات جنگ اوکراین و خسارات وارده به نیروهای روسیه گفت مسکو «می‌تواند و باید جنگ را متوقف کند».

دیپلمات ارشد ایالات متحده در یک کنفرانس خبری در مکزیک در روز دوشنبه گفت اوکراین پاسخی «روش‌مند» به حملات نظامی روسیه داده و افزود کی‌یف از حمایت ایالات‌متحده و کشورهای دیگر برای پی‌گیری حمله متقابل بهره‌مند است.

بلینکنگفت با وجود پیشرفت‌هایی اخیر علیه روسیه، جنگ همچنان مدتی ادامه خواهد یافت چرا که روسیه هنوز نیروها و تسلیحات قابل‌توجهی در اوکراین دارد و همچنان از آنها «بی رویه» علیه غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی استفاده می‌کند. با این حال، او بازپس‌گیری چندین شهر اوکراینی از روسیه را «پیشرفتی مهم» توصیف کرد.

به گفته ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، نیروهای این کشور مساحتی بالغ بر ۶۰۰۰ کیلومتر مربع را از نیروهای روسی پس گرفته‌اند و کی‌یف برای ادامه نیاز به تسلیحات بیشتری دارد.

در پیامی ویدیویی در روز دوشنبه، زلنسکی تاکید کرد جهان غرب باید همکاری‌هایش را برای «درهم‌شکستن وحشت روسیه تقویت کند».

او مهمترین نیاز تسلیحات اوکراین را سیستم‌های ضد‌هوایی عنوان کرد و درخواست کرد تحویل آن به کی‌یف تسریع شود.

از سوی دیگر، ولادیمیر پوتین در پی عقب‌نشینی نیروهای روسیه از مناطقی در اوکراین سکوت کرده است و سخنگوی کرملین دمیتری پسکوف در پاسخ به سوال خبرنگاری در این‌باره فقط گفت: «عملیات ویژه نظامی ادامه دارد و تا رسیدن به اهدافی که در ابتدا تعیین شده بود، ادامه خواهد یافت.»

تلویزیون دولتی روسیه روز دوشنبه پوتین را در جلسه ای درباره اقتصاد کشور نشان داد که وی در آن گفت مسکو در برابر فشارهای غرب به خوبی مقاومت کرده و تحریم‌ها شکست خورده است.

از سوی دیگر، وزارت دفاع بریتانیا روز دوشنبه اعلام کرد مسکو در تلاش است تا نیروهای ذخیره خود را به جنوب اوکراین بیاورد، جایی که در آن اوکراین تلاش می‌کند هزاران سرباز روسی را در کرانه غربی رودخانه دنیپرو منزوی کند تا بیشتر نیروهای روسیه مستقر در آنجا را مجبور به تمرکز بر «اقدامات دفاعی اضطراری» ‌کند.

با عقب‌نشینی‌ بیشتر روسیه، نیروهای اوکراینی می‌توانند به زودی در موقعیت حمله برای باز پس‌گیری مناطقی قرار گیرند که مسکو و نیروهای نیابتی‌اش از سال ۲۰۱۴ در اختیار دارند.

پوشش ویژه
جهان‌نما
حرف آخر با پوریا زراعتی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید