مدیرکل آژانس: خلاء اطلاعات ما درباره فعالیت‌های ایران بیشتر و شرایط سخت‌تر شده است

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۱

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار داد که حتی اگر ایران و قدرت‌های جهانی آخرین موانع را برای احیای توافق هسته‌ای رفع کنند، مدت زمانی که بازرسان آژانس برای راستی‌آزمایی فعالیت‌های اتمی ایران نیاز دارند، افزایش یافته است.

گروسی روز دوشنبه در یک نشست خبری در وین درباره میزان نظارت کنونی آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: «خلاء اطلاعاتی ما بیشتر و شرایط سخت‌تر شده است. ایران باید شفاف عمل کند و دسترسی‌های لازم و کامل برای نظارت را به ما بدهد.»

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه برای بحث درباره بن‌بست موجود در زمینه پرونده تحقیقات از فعالیت‌های اتمی ایران، تشکیل جلسه داد.

در حالی که به نظر می‌رسید مذاکرات احیای برجام به آخرین مراحل خود رسیده، ایران با مطرح کردن حل و فصل «سیاسی» مسائل پادمانی همزمان با توافق احیای برجام، موجب شد که به گفته وزیر خارجه آمریکا، این مذاکرات یک گام به عقب برود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مدت‌ها پیش خواستار پاسخنگویی ایران در زمینه اورانیوم غنی‌شده با منشا انسانی در چند مرکز اعلام نشده در ایران شده است.

گروسی بار دیگر روز دوشنبه تاکید کرد که آژانس مستقل از مذاکرات هسته‌ای وین عمل می‌کند.

او گفت: «پاسخ‌های ایران انتظارات آژانس را برآورده نمی‌کند. امیدواریم هرچه سریع‌تر با ما همکاری کنند.»

پیشتر سخنگوی کاخ سفید نیز اعلام کرده‌ که جمهوری اسلامی نمی‌تواند احیای برجام را به تعهدات خود در چارچوب ان‌پی‌تی گره بزند.

همچنین بریتانیا، آلمان و فرانسه روز ۱۹شهریور در بیانیه‌ای وضعیت فعلی گسترش برنامه اتمی جمهوری اسلامی را «فاقد توجیه غیرنظامی» خواندند.

در این بیانیه آمده که این سه کشور به دلیل ناکام ماندن تهران در انعقاد توافق، با شریکانشان در مورد بهترین روش برای مقابله با تشدید تنش و تهدیدهای اتمی ایران مشورت خواهند کرد.

جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید