راه اندازی گشت‌های ویژه مقابله با «‌جرائم خشن» پس از انتشار فیلم های زورگیری

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۰

پس از افزایش انتشار فیلم‌ها از زورگیری‌های خشن در ایران، نیروی انتظامی از آغاز فعالیت گشت‌های ویژه برای مقابله با «‌جرائم خشن» خبر داد که به گفته مقام‌های این نیرو، «در صحنه مجرمان را ادب خواهند کرد.»

روز یکشنبه ۲۰ شهریور فعالیت گشت‌های ویژه مبارزه با «جرائم خشن» با برگزاری مراسم رژه آغاز شد. در این مراسم که شبیه به رژه‌های نیروهای نظامی بود، ماموران نیروی انتظامی در حالی که صورت خود را پوشانده بودند، سوار بر موتور و خودرو از مقابل جایگاه حرکت کردند.

قاسم رضایی، جانشین فرمانده کل انتظامی، گفت: «با توجه‌ به آموزش‌ها و اختیارات، این افراد می‌توانند هنجارشکنان را در صحنه ادب کنند.»

او اضافه کرد: «زورگیری، سرقت مسلحانه، خفتگیری، کیف‌قاپی و هر چیزی که برای مردم رعب و وحشت درست کند، خط قرمز گشت‌هااست.»

اعلام شده که این گشت‌ها در تهران و چند استان دیگر فعالیت خواهند کرد. در همین حال حسین رحیمی، رییس پلیس تهران، گفت که هفت طرح ویژه در تهران اجرا خواهد شد و بخش اول آن فعالیت ۲۱۰ واحد گشت‌ در بزرگراه ها است.

او اضافه کرد: «در شهرک‌های اقماری نیز از ظرفیت نگهبانان محله برای ارتقای سطح امنیت شهروندان استفاده می‌شود و مبارزه با موتورسواران قانون گریز از دیگر اقدامات گشت‌های ویژه انتظامی است.»

راه اندازی این گشت‌ها پس از انتشار فیلم های متعدد زورگیری در تهران انجام شده است. برخی از کارشناسان افزایش فقر را یکی از دلایل افزایش این زورگیری‌ها و سرقت ذکر می کنند.

نیروی انتظامی در سال های گذشته طرح های مختلفی را برای مقابله با افراد موسوم به «اراذل و اوباش» اجرا کرده که گرداندن آنان در شهر یا انتشار فیلم‌های بازداشت آنان همراه با ضرب و جرح شدید از جمله آنها بوده است.

با این حال به گفته کارشناسان بسیاری از این اقدامات که برخی از آنها بر خلاف قانون انجام می شود، تاکنون تاثیری در کاهش آمار جرم نداشته است.

تازه‌ترین خبرها

مستند کوتاه - انانیموس
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید