واکنش‌ها به مستند «حسینعلی»؛ محاکمه منتظری به نفع خمینی در ماجرای اعدام‌های دهه ۶۰

۱۴۰۱/۶/۱۷

پخش قسمت هفتم مستند «حسینعلی» که در نهایت آیت‌الله حسینعلی منتظری را مسوول اقدامات قوه قضاییه جمهوری اسلامی در دهه ۶۰ معرفی می‌کند، با واکنش‌های متعددی مواجه شده است.

تقی رحمانی، فعال سیاسی، درباره این مستند نوشته است: «ظاهرا از قسمت دوم به بعد ما شاهد محاکمه منتظری به نفع خمینی هستیم.»

او همچنین اظهاراتی را که در این مستند درباره آزادی زندانیان مجاهدین خلق و پیوستن آن‌ها به عملیات فروغ جاویدان مطرح شده، رد کرده و نوشته است: «جذب شده‌های زندان به مجاهدین به تصریح خودشان دو درصد بیشتر نبوده است.»

با وجود این‌که بیش از ۳۰ سال از اعدام‌های گروهی سال ۶۷ در ایران و وقایع رفته بر زندانیان دهه ۶۰ شمسی گذشته، هنوز اطلاعات دقیق و کاملی از این وقایع از سوی حکومت در دسترس افکار عمومی قرار نگرفته است.

در عوض جمهوری اسلامی با ساخت مستندها و ارائه اطلاعات یک‌طرفه، پیوسته در تلاش برای مخدوش کردن روایت‌ها بوده است.

مجتبی لطفی، کنشگر مدنی و از شاگردان آیت‌الله منتظری، معتقد است مستندی که با عنوان حسینعلی منتشر شده، مضمونی مغرضانه دارد و با برخوردی گزینشی و هدفمند از مصاحبه‌های برخی افراد تهیه شده است.

لطفی در کانال تلگرامش تاکید کرده که این مستند با وارونه جلوه دادن حقایق و زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی، هدفی جز تخریب شخصیت آیت‌الله منتظری ندارد.

او به عنوان نمونه، نوشته است که در این مستند، مخالفت منتظری با اعدام‌های سال ۶۷ کاملا سانسور شده است.

جواد اکبرین، روزنامه‌نگار و دین‌پژوه هم در این باره نوشته است که حالا معلوم شده، این مستند «کار امنیتی‌ها» بوده است.

او تاکید کرده است: «جمهوری اسلامی سمّ مطلق است و در فریب و تحریف، حرفه‌ای است. در هوایی که حتی احتمال حضورش هم می‌رود نفس نکشید.»

چند سال پیش، انتشار یک فایل صوتی از حسینعلی منتظری، قائم مقام وقت رهبر جمهوری اسلامی در سال ۶۷ در حضور اعضای هیات اجرایی اعدام‌ها در این سال، موسوم به هیات مرگ، واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشت.

آیت‌الله منتظری در این فایل صوتی اعدام‌های سال ۱۳۶۷ را «جنایت» توصیف می‌کند و به حاضران می‌گوید: «بزرگ‌ترین جنایتی که در جمهوری اسلامی شده و تاریخ ما را محکوم می‌کند به دست شما انجام شده و [نام] شما را در آینده جزو جنایتکاران در تاریخ می‌نویسند.»

مصطفی پورمحمدی، از عوامل اعدام‌ها، همان زمان و پس از انتشار این فایل از خود دفاع کرد. او درباره این فایل صوتی گفت: «افرادی که معتقد به شفاف‌سازی هستند، برای دشمن شفاف‌سازی کردند و جاده‌صاف‌کن دشمن شدند.»

همچنین حمید نوری، یکی از متهمان پرونده این اعدام‌ها که از سوی دستگاه قضایی سوئد محاکمه و به حبس ابد محکوم شد، همه وقایع مربوط به این اعدام‌ها و همچنین اتهام‌ها علیه خود را «نمایشنامه» و «داستان سرتاسر خیالی، توهمی و پوشالی، جعلی و غیرمستند» خواند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید