مخالفت مدیران پالایشگاه‌ها با فعالیت کانون انجمن‌های صنفی کارگران صنعت گاز استان بوشهر

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۷

رییس هیات مدیره انجمن صنفی-کارگری پالایشگاه دهم مجتمع گاز پارس جنوبی اعلام کرد کانون انجمن‌های صنفی کارگران صنعت گاز استان بوشهر بعد از گذشت شش ماه از آغاز سال هنوز نتوانسته است شروع به کار کند.

علیرضا میرغفاری در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا از مخالفت‌های گسترده مدیران پالایشگاه‌ها با ایجاد انجمن‌های صنفی در پالایشگاه‌های مجتمع گاز خبر داد و گفت: «بسیاری از پالایشگاه‌ها حتی در برگزاری انتخابات همکاری لازم را انجام ندادند.»

به گفته میرغفاری بسیاری از مدیران پالایشگاه‌ها، به صراحت می‌گویند انجمن صنفی را به رسمیت نمی‌شناسند: «هنوز برای آن‌ها جا نیفتاده که انجمن صنفی یک نهاد قانونی است و باید آن را به عنوان یک تشکل قانونی بپذیرند.»

این سنگ‌اندازی‌ها در مسیر فعالیت انجمن‌های صنفی در حالی است که کارگران صنعت گاز استان بوشهر طی سال گذشته و بعد از پیگیری‌ها و مخالفت‌های بسیار، موفق به تکمیلِ تشکیلِ انجمن‌های صنفی پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی شدند.

اکنون اما با مخالفت مدیران پالایشگاه‌ها، کارگران برای تشکیل کانون انجمن‌های صنفی دچار مشکل شده‌اند.

کارگران پتروشیمی در دو سال اخیر تجمعات، تحصن‌ها و اعتصاب‌هایی را با هدف راه‌اندازی یک تشکل صنفی مستقل برای رسیدگی به مطالباتشان شکل دادند.

هفته گذشته نیز ده‌ها نفر از کارکنان رسمی-عملیاتی وزارت نفت از جمله کارکنان شاغل در سکوهای گازی پارس جنوبی هنگام جمع شدن در مقابل ساختمان وزارت نفت در تهران برای برگزار کردن تجمع، بازداشت شدند.

اردیبهشت ماه امسال صدها تن از کارکنان پتروشیمی در سایت یک پتروشیمی بوشهر، شرکت پتروکیان و شرکت پتروپالایش کنگان به صورت همزمان در اعتراض به وضعیت شغلی خود اعتصاب کردند.

معترضان خواهان افزایش دستمزد و نوبت کاری ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت بودند.

همچنین اعتراض به افزایش نیافتن دستمزدها در سال‌ جاری، وضعیت نامساعد کاری و برخوردهای نامناسب پیمانکاران، از دیگر دلایل اعتصاب‌های کارگران بوده است.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید