سرگردان ماندن یک قایق حامل پناهجویان در آب‌های یونان با ۵۷ پناهجوی ایرانی و افغانستانی

شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۲

بر اساس ویدیوهایی که به ایران‌اینترنشنال رسیده، یک قایق حامل ۵۷ پناهجوی ایرانی و افغانستانی شامل تعدادی کودک، برای چهارمین روز متوالی در آب‌های یونان سرگردان مانده است.

به گفته افراد حاضر در این قایق، آنان از ترکیه به سوی ایتالیا در حرکت بوده‌اند که قایقشان در آب‌های یونان دچار نقص شده است.

گارد ساحلی یونان اجازه نزدیک شدن قایق‌های پناهجویان به یونان را نمی‌دهد.

بنا بر اطلاع و اعلام سعید آرمان، دبیر سازمان سراسری پناهندگان ایرانی-‌بدون مرز، ناخدای این قایق فرار کرده و قایق به همین دلیل سرگردان شده است اما پلیس یونان از تلاش برای نجات سرنشینان سر می‌زند.

پناهجویان مستأصل در این قایق درخواست کمک از نهادهای بین‌المللی دارند.

هشت روز پیش و در تاریخ چهارم شهریور هم خبر سرگردان ماندن یک قایق با سرنشینانش که حدود ۸۵ پناهجوی ایرانی و افغانستانی از جمله شماری زن و کودک بودند، منتشر شد. آنان از روز پنج‌شنبه سوم شهریور به دلیل خراب شدن موتور، در آب‌های مدیترانه و در غرب یونان سرگردان بودند که در نهایت یک کشتی باری آنان را نجات داد و به آتن رساند.

این قایق روز چهارشنبه دوم شهریور در ترکیه به آب زده بود.

آذر ماه گذشته، وب‌سایت هه‌نگاو گزارش داد از ابتدای سال جاری میلادی تا آن زمان، دست‌کم هشت پناهجوی کُرد ایرانی در مسیر فرار از ایران به سوی اروپا جان خود را از دست داده‌اند.

همچنین در سال‌های اخیر غرق شدن یک خانواده پنج نفره پناهجوی ایرانی اهل سردشت در راه رسیدن به بریتانیا و در کانال مانش، واکنش‌های گسترده‌ای را در رسانه‌ها و میان کنشگران بریتانیایی و فرانسوی برانگیخت.

بسیاری از این فعالان خواستار اقدام دولت فرانسه و بریتانیا در تأمین امنیت پناهجویان شدند.

به تازگی جان کر، سفیر پیشین بریتانیا در آمریکا، اعلام کرد ایرانی‌ها اکثریت پناهجویانی را تشکیل می‌دهند که در ۱۸ ماه گذشته از طریق کانال مانش خود را به بریتانیا رسانده‌اند.

هافینگتون پست همچنین به نقل از کر نوشت بیش از ۷۰ درصد کسانی که از کانال مانش عبور می‌کنند، پناهجویانی حقیقی و از کشورهایی بحران‌زده از جمله ایران، عراق، سودان و سوریه‌اند.

آذر ماه سال گذشته، وزارت کشور فرانسه اعلام کرد از میان ۲۷ پناهجویی که در آن زمان در کانال مانش غرق شده بودند، هویت ۲۶ نفر شناسایی شده و یکی از آنان یک مرد کُرد ایرانی است.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید