کاخ سفید: احیای برجام نباید به تحقیقات آژانس در ایران مشروط شود

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۱۱

در حالی که مقام‌های آمریکایی و اروپایی پاسخ جدید جمهوری اسلامی درباره متن توافق احیای برجام را ناامیدکننده ارزیابی کرده‌اند، کاخ سفید تاکید کرد احیای احتمالی این توافق نباید به تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره سایت‌های هسته‌ای مشکوک در ایران مرتبط شود.

کرین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید، جمعه در نشست خبری خود گفت: «نباید احیای برجام به تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ارتباط با تعهدات ایران تحت پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای مشروط شود.»

از سوی دیگر، پولیتیکو گزارش داد قرار است رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز ۲۳ شهریوردر یک نشست محرمانه با اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، درباره وضعیت مذاکرات هسته‌ای ایران به آنها توضیح دهد.

در همین حال، یک مقام اروپایی به لورا روزن، روزنامه‌نگار آمریکایی، گفت: «در حالی که توافق احیای برجام در حال نهایی شدن بود، ایران با پاسخ اخیرش روند مذاکرات را بسیار به عقب برگرداند. جمهوری اسلامی به وضوح نشان داده که به احیای برجام علاقمند نیست.»

لورا روزن همچنین به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد: «به نظر سه‌کشور اروپایی، در متن پادمانی که در ۱۸ مرداد تایید شد و ایران اکنون خواستار تغییر آن شده، نهایت انعطاف‌پذیری انجام شده بود. این تنها به این معنی است که ایران به دنبال لغو توافق احتمالی یا بی‌نتیجه ماندن آن است.»

همچنین، یک مقام ارشد اروپایی به باراک راوید، خبرنگار اسرائیلی، گفت پاسخ ایران موضوع تحقیقات آژانس را دوباره پیش کشیده، در حالی که در پاسخ قبلی تهران این موضوع‌ به طور ضمنی پذیرفته شده بود.

او افزود: «از پاسخ ایران فقط می‌توان این گونه برداشت کرد که مقامات جمهوری اسلامی نمی‌خواهند این توافق به سرانجام برسد.»

با این حال، محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای جمهوری اسلامی، گفت: «ایران خواستار رفع ابهامات باقی مانده در متن» پیشنهادی توافق هسته‌ای شده است.

او افزود: «مشکل هم در حد چند کلمه است. اگر توافق را می خواهند، ابهامات را رفع کنند.»

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام، نیز نوشت: «به نظر می‌رسد پیشنهادهای ایران بیش از حد بلندپروازانه نیستند و می‌توانند به شرط وجود اراده سیاسی لازم برای تکمیل گفت‌وگوهای وین مورد توجه قرار گیرند.»

کانال ۱۲ اسرائیل گزارش داد وزارت خارجه این کشور در گزارشی غیرعلنی ارزیابی کرده، با وجود موضع آمریکا مبنی بر غیرسازنده بودن نظرات جمهوری اسلامی درباره متن توافق احیای برجام، ایران و ایالات متحده طی هفته‌های آینده به توافق خواهند رسید.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، ۱۱ شهریور از ارسال پاسخ تهران در مورد نظرات آمریکا در ارتباط با متن پیش‌نویس توافق احتمالی احیای برجام خبر داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم ضمن تایید دریافت این پاسخ از طرف اتحادیه اروپا گفت: «متاسفانه پاسخ ایران به نظرات آمریکا درباره متن توافق احیای برجام سازنده نیست.»

در همین حال، پنجاه عضو دموکرات و جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌‌ای به جو بایدن نسبت به مفاد متن توافق هسته‌ای احتمالی با ایران ابراز نگرانی کرده و از بایدن خواستند پیش از پذیرش احیای برجام، متن کامل هر گونه توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را به اعضای کنگره ارائه کند.

Hacktivism (anonymous)
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید