درگیری‌ هواداران صدر با شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در بصره دست‌کم دو کشته برجای گذاشت

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۰

با وجود بازگشت فروکش درگیری نظامی در خیابان‌های بغداد، درگیری‌ نظامی در بصره میان طرفداران مقتدی صدر با شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران از جمله شبه‌نظامیان عصائب اهل حق، دست‌کم دو کشته برجای گذاشت.

استاندار بصره گفت که در درگیری‌های مسلحانه بصره دو نفر کشته و یک نفر زخمی شدند و نیروهای امنیتی دولت عراق هم‌اکنون کنترل این شهر را در دست دارند.

خبرنگار ایران اینترنشنال در عراق گفت که یکی از کشته‌شدگان درگیری‌های بصره، یک فرماندهان ارتش عراق است که در تیراندازی شبه‌نظامیان عصائب اهل الحق، وابسته به جمهوری اسلامی، جان خود را از دست داد.

بنابر این گزارش، در جریان درگیری‌های نظامی در بصره، طرفداران گروە سرایا السلام، وابسته به جریان صدر، یکی از دفاتر شبه‌نظامیان عصائب اهل حق، گروه وابسته به ایران، را محاصرە کردند.

همزمان جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا، در تماس تلفنی با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، بر حمایت ایالات متحده از عراق مستقل، دارای حاکمیت ملی تاکید کرد و گفت که نقشه راه برون‌رفت از بن بست سیاسی فعلی عراق باید مطابق با قانون اساسی این کشور باشد.

بن بست سیاسی در عراق به دنبال پیروزی ائتلاف صدر در انتخابات پارلمانی عراق و زمانی آغاز شد که گروه‌های مورد حمایت ایران ابتدا از نتیجه انتخابات و بعد تشکیل دولت را به چالش کشیدند تا آنجا که نمایندگان ائتلاف صدر با وجود داشتین بیشترین کرسی‌ها، از پارلمان استعفا کردند.

در پی این بن بست سیاسی ده ماهه، روز دوشنبه مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه که مخالف مداخله ایران در سیاست داخلی عراق است، اعلام کرد که از سیاست کناره‌گیری کرده است.

ساعتی پس از اعلام کناره‌گیری صدر، هوادارانش به ساختمان‌های دولتی عراق، از جمله کاخ ریاست جمهوری در منطقه سبز بغداد هجوم بردند و به تعدادی از دفاتر گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران نیز حمله کردند.

در اعتراضات روز دوشنبه در بغداد، مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق به نیروهای امنیتی و نظامی دستور داد از شلیک به سوی هواداران صدر خودداری کنند اما این درگیری‌ها ۴۵ کشته و ده‌ها مجروح برجای گذاشت که عمده مجروحان و کشته شدگان از معترضان طرفدار صدر بوده‌اند.

هواداران صدر، از شبەنظامیان مورد حمایت ایران به عنوان عامل اصلی شلیک به سوی معترضان نام بردند و گفتند که همین شبه‌نظامیان در برخی نقاط چادرهای طرفداران صدر را نیز به آتش کشیده‌اند.

درگیری‌های نظامی در بغداد، روز سه‌شنبه به دنبال نطق چند دقیقه‌ای مقتدی صدر که از هوادارانش خواست ظرف یک ساعت منطقه سبز را ترک کنند، فروکش کرد.

در همین حال، برهم صالح، رییس‌جمهوری عراق، گفت که پایان خشونت به معنای پایان بحران سیاسی نیست و یک بحران عمیق در نظام حکومتی عراق وجود دارد و قابل قبول نیست که عراق میدان جنگ دیگران باشد.

رییس‌جمهور عراق گفت که برگزاری انتخابات زودهنگام بر اساس تفاهم ملی، راه برون‌رفت از بحران خفه‌کننده در کشور است.

دادگاە فدرال عراق که باید با تصمیم‌گیری درباره انحلال مجلس عراق راه برگزاری انتخابات زودهنگام را فراهم کند اما در جلسه روز چهارشنبه خود یک بار دیگر تصمیم‌گیری درباره انحلال مجلس را بە تعویق انداخت.

از سوی دیگر قیس خزعلی، رهبر شبه‌نظامیان عصائب اهل الحق، گروه تحت حمایت ایران، در پیامی خواستار برگزاری نشست‌های پارلمان عراق و تشکیل فوری دولت شد. خزعلی اتفاقات اخیر را «کودتایی نافرجام» خواند که دولت عراق را به استثنای مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر، قرار داده بود.

در همین حال صالح محمد العراقی، که نقش سخنگوی مقتدی صدر را دارد، با انتشار متنی در شبکه‌های اجتماعی، از گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی به عنوان چارچوب هماهنگی وقیح و شبه‌نظامیان وقیح نام برد و گفت تعجبی ندارد که آنها در مقابل اراده ملت عراق و مرجعیت شیعه و رهبران طوایف عراق می‌ایستند و همچنان بر تشکیل مجلس و دولت اصرار دارند.

صالح محمد العراقی با تاکید براینکه گروه‌های تحت حمایت ایران دچار رذالت و فساد هستند، تاکید کرد در صورتی که ائتلاف چارچوب هماهنگی اعلام عزا نکند از امروز، من و جریان صدر را دشمن درجه اول خود بدانند که همه روش‌های جدی به دور از خشونت را علیه آنها در پیش می‌گیریم.

سخنگوی صدر همچنین از جمهوری اسلامی ایران خواست «شتر خود در عراق را مهار کند» و در غیر این صورت به زودی زمان پیشمانی‌ آنها فرا خواهد رسید.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید